Reklama

Social media

Wielka Brytania w środku epidemii oszustw kryptowalutowych. 200 mln dol. strat

Fot. Executium/Unsplash
Fot. Executium/Unsplash

Od początku roku lawinowo rośnie liczba oszustw związanych z kryptowalutami – alarmuje brytyjska policja. Według niej w ciągu 2021 roku do teraz skala ataków na posiadaczy cyfrowego pieniądza zwiększyła się o 30 procent, a w sumie ofiary straciły na oszustwach 200 milionów dolarów.

Ofiary oszustw kryptowalutowych straciły już ponad 146 mln funtów (200 mln dol.) do tej pory w bieżącym roku, co stanowi dwucyfrowy wzrost w stosunku do danych z 2020 r.

Kryptowaluty łakomym kąskiem

Bloomberg otrzymał potwierdzenie od brytyjskiej policji, że straty w okresie od początku roku do października wzrosły o 30 proc. w porównaniu z danymi za cały rok 2020.

Policja, która prowadzi krajowe centrum raportowania oszustw i cyberprzestępstw w Wielkiej Brytanii, wskazała na 7118 raportów o oszustwach kryptowalutowych w 2021 r., z czego ponad połowa ofiar była w wieku 18-45 lat.

„Doniesienia o oszustwach związanych z kryptowalutami znacznie wzrosły w ciągu ostatnich kilku lat” – informuje Bloomberga przedstawiciel brytyjskich organów ścigania. „Bycie online w większym wymiarze niż wcześniej oznacza, że przestępcy mają większą możliwość zbliżenia się do niczego nie podejrzewających ofiar z ofertami, które są oszustwem” – dodaje.

Rosnąca fala

W wypadku cyberataków związanych z kryptowalutami Wielka Brytania nie jest wyjątkiem. Według FBI, w zeszłym roku ponad 246 mln dol. zostało utraconych w USA wyniku cyberprzestępczości z udziałem wirtualnej waluty.

Wśród oszustów znajduje się m.in. założyciel dwóch funduszy hedgingowych kryptowalutowych, który przyznał się do wyłudzenia od inwestorów 100 mln dol. w ramach kampanii, w której aktor Steven Seagal promował jedną z fałszywych firm.

Rośnie również zagrożenie ze strony oszukańczych aplikacji, których celem jest kradzież środków kryptowalutowych użytkowników.

W lipcu br. badacze znaleźli 170 aplikacji na Androida, które wyłudziły środki od dziesiątek tysięcy entuzjastów kryptowalut, nakłaniając ich do płacenia za nieistniejące usługi. Ofiary straciły w sumie 350 tys. dol.

Z kolei w zeszłym tygodniu badacze Sophos ujawnili „CryptoRom”, wariację na temat popularnych dawniej oszustw romansowych, w których osoby samotne są podrywane za pośrednictwem profilu na portalu randkowym, a następnie nakłaniane do inwestowania w fundusze kryptowalutowe poprzez fałszywe aplikacje transakcyjne. Do tej pory przestępcy zarobili dzięki temu 1,4 mln dol.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

 

Reklama
Reklama

Komentarze