Reklama

Biznes i Finanse

Czy kryptowaluty to dobry sposób na wysyłanie pieniędzy za granicę? [WYWIAD]

fot. DrawKit Illustrations/ Unsplash/ Domena publiczna
fot. DrawKit Illustrations/ Unsplash/ Domena publiczna

Z czego wynika rosnąca popularność kryptowalut? Czy wysyłanie przekazów pieniężnych za pośrednictwem giełd kryptowalut jest bezpieczne? Jakie są ewentualne zagrożenia płynące z tego typu transakcji? Na pytania CyberDefence24.pl w tej sprawie odpowiada Jonathan Merry, CEO MoneyTransfers.com.

CyberDefence24.pl: Co według Państwa było głównym czynnikiem decydującym o popularyzacji walut cyfrowych?

Jonathan Merry, CEO MoneyTransfers.com: Kryptowaluty stały się stosunkowo popularne w dzisiejszych czasach. Dzieje się tak głównie z dwóch powodów. Po pierwsze, wielu ludzi przyciąga idea alternatywnej waluty, która nie jest kontrolowana przez banki centralne i politykę.

Na przykład, w ciągu ostatnich kilku miesięcy banki centralne, takie jak System Rezerwy Federalnej i Europejski Bank Centralny (EBC), wydrukowały biliony dolarów w ramach programu luzowania ilościowego. To z kolei doprowadziło do wyższej inflacji, która osłabiła siłę nabywczą pieniądza. Z tego też powodu kryptowaluty wydają się być lepszą alternatywą, ponieważ nie można nimi manipulować tak jak pieniądzem fiducjarnym.
Po drugie, wiele osób jest zainteresowanych walutami cyfrowymi ze względu na niższe opłaty transakcyjne przy wysyłaniu pieniędzy za granicę lub przy zwykłych transakcjach.

Wreszcie, niektórych do walut cyfrowych przyciąga głównie ochrona prywatności, jaką gwarantują. Niektóre waluty, takie jak Dash i Monero, obiecują swoim użytkownikom, że ich transakcje nigdy nie będą śledzone przez osoby trzecie, a nawet rządy.

Niedawno władze Salwadoru ogłosiły, że bitcoin stał się - obok amerykańskiego dolara - oficjalną walutą w tym kraju. Co to de facto oznacza dla mieszkańców tego kraju?

Rząd Salwadoru jako pierwszy uczynił Bitcoin pierwszym legalnym środkiem płatniczym. Rząd poszedł nawet o krok dalej i kupił Bitcoin warty około 20 milionów dolarów. Dzięki temu stał się nie tylko pierwszym rządem, który przyjął, ale i również posiada cyfrową walutę.

Decyzja ta oznacza, że mieszkańcy kraju mogą dokonywać transakcji przy użyciu Bitcoin. Mogą oni nabywać Bitcoin bez żadnych sankcji prawnych. Mogą również używać go do robienia zakupów, płacenia za opłaty, a nawet płacenia podatków w kraju. Decyzja ta jednak nie będzie miała natychmiastowego wpływu na większość Salwadorczyków. Ponad 70 proc. populacji nie posiada nawet konta bankowego.

Jednocześnie wiele osób w kraju wciąż nieufnie podchodzi do Bitcoina, który postrzegany jest jako waluta o dużej zmienności. Dlatego też na razie nie spodziewamy się, żeby większość transakcji w Salwadorze była dokonywana w formie Bitcoin. W przyszłości ten trend może się jednak zmienić.

Kryptowaluty mogą być wykorzystywane do wykonywania międzynarodowych przelewów pieniężnych. Jakie to przynosi korzyści?
Możliwe jest dokonywanie międzynarodowych przelewów pieniężnych przy użyciu Bitcoin i innych walut cyfrowych. Przykładowo, jeśli szukamy opcji jak wysłać pieniądze z Polski do Wielkiej Brytanii, skorzystanie z tych walut do wysłania pieniędzy za granicę może przynieść nam parę korzyści.

Po pierwsze, transakcje są szybsze niż niektóre opcje transferów pieniężnych. Na przykład, odbiorca kryptowaluty takiej jak Dash czy Monero zazwyczaj otrzymuje środki natychmiastowo. Może on następnie niezwłocznie wymienić swoją kryptowalutę na gotówkę.

Po drugie, w przeciwieństwie do transakcji w pieniądzu fiducjarnym, transakcje kryptowalutowe są wysoce anonimowe. Nie mogą być śledzone przez władze i inne podmioty publiczne.
Po trzecie, transakcje te są bezpieczne pod warunkiem, że strony korzystają z bezpiecznych i wiarygodnych portfeli. Ponadto, transakcje te są też stosunkowo opłacalne.

Jak odbywa się taki transfer?

Wysyłanie walut cyfrowych jest stosunkowo prostym procesem. Nadawca musi najpierw posiadać portfel cyfrowy. Portfele te są oferowane przez wiele firm, takich jak Huobi, Binance i Coinbase. Następnie należy do niego przelać walutę fiducjarną, taką jak dolar amerykański lub funt szterling, po czym przekonwertować ją na wybraną walutę cyfrową.

W następnym kroku nadawca poprosi o adres portfela odbiorcy, a następnie wyśle gotówkę. Odbiorca może zdecydować się na pozostawieniu jej w portfelu w formie kryptowaluty lub wymienieniu jej na walutę fiducjarną i jej wypłatę.

Czy wysyłanie przekazów pieniężnych za pośrednictwem giełd kryptowalut jest bezpieczne?
Przesyłanie pieniędzy w formie kryptowalut jest bezpieczne, ale wiąże się z kilkoma zagrożeniami. Po pierwsze, istnieje ryzyko, które pojawia się, gdy ktoś korzysta z nielegalnej giełdy kryptowalutowej. Dlatego zaleca się, aby uczestnicy korzystali z największych giełd, które są znane ze swojego bezpieczeństwa.

Po drugie, istnieje ryzyko, że w adresie odbiorcy umknie nam litera lub cyfra. Jest to możliwe, ponieważ adresy kryptowalutowe są zazwyczaj długie. Można uniknąć tego ryzyka, po prostu kopiując i wklejając adres.

Po trzecie, istnieje ryzyko niestabilności waluty podczas wysyłania kryptowalut. Gwałtowny wzrost czy spadek ceny kryptowaluty w ciągu jednego dnia nie należy do rzadkości.

Jakie są ewentualne zagrożenia płynące z tego typu transakcji?
Zagrożeniem dla transakcji kryptowalutowych jest zmienna natura walut i kwestie prawne otaczające branżę. Na przykład, Chiny niedawno ogłosiły, że wszystkie transakcje kryptowalutowe są nielegalne. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby inne kraje zrobiły to samo.

Istnieje również ryzyko upadku giełdy. Niejedna giełda upadła w przeszłości. Przykładowo Mirror Trading, giełda z RPA, upadła, co doprowadziło do strat o wartości ponad 3,6 miliarda dolarów.

Jakie płyną korzyści z używania kryptowaluty do wykonywania międzynarodowych przelewów pieniężnych?

Korzyści z używania kryptowalut do transferu pieniędzy są takie, że są one bezpieczne, szybkie i poufne. Ponadto, możliwe jest wysyłanie kryptowalut do krajów, do których inaczej jest trudno dotrzeć, takich jak Korea Północna, Iran i Wenezuela, o ile odbiorca posiada odpowiedni adres.

Jak Państwo oceniają, czy trend, że kryptowaluty staną się oficjalnym środkiem płatniczym państw będzie się pogłębiał?

Jest bardzo mało prawdopodobne, że więcej krajów uczyni kryptowaluty swoją oficjalną walutą, tak jak zrobił to Salwador. Wynika to z faktu, że większość krajów chce mieć mocną kontrolę nad podażą pieniądza w swoich gospodarkach. Ponadto istnieje ryzyko, że przyjęcie walut cyfrowych doprowadzi do większej liczby przestępstw finansowych i unikania podatków.

Wywiad został zrealizowany we współpracy z partnerem.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

image
Fot. Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze