Reklama

Social media

W Warszawie powstanie Centrum Badań nad Sztuczną Inteligencją

Fot. Materiały prasowe
Fot. Materiały prasowe

Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB) zapowiedział budowę w Warszawie Centrum Badań nad Sztuczną Inteligencją. Nowy ośrodek ma umożliwić tworzenie polskich rozwiązań związanych z uczeniem maszynowym i AI oraz wdrażanie ich w konkretnych obszarach życia i gospodarki.

Według zapowiedzi nowe Centrum Badań nad Sztuczną Inteligencją powstanie na warszawskim Mokotowie, obok dotychczasowej siedziby OPI PIB. Jego otwarcie zostało zaplanowane na 2023 r.

Odpowiedź na nowe wyzwania

Jak podkreślono w trakcie konferencji związanej z 30-leciem powstania OPI PIB i nową inwestycją, rozwój technologii z zakresu sztucznej inteligencji (AI) jest bardzo dynamiczny. Wymaga nowoczesnej infrastruktury, która pozwoli OPI PIB wzmocnić potencjał naukowy. Instytut aktywnie wspiera realizację „Polityki Rozwoju Sztucznej Inteligencji w Polsce na lata 2019-2027”, a nowe centrum pomoże efektywnie realizować dane cele.

Rola sztucznej inteligencji w całościowym rozwoju społeczno-gospodarczym jest coraz większa, a osiągnięcia polskiej nauki mogą znacznie go przyspieszyć.

Wsparcie dla nauki

„Oczywiście rozwój AI to nie tylko nowoczesny budynek i innowacyjne systemy IT” – zaznaczył podczas wydarzenia Jarosław Protasiewicz, szef OPI PIB. - „Potrzebni są przede wszystkim wykwalifikowani eksperci i właśnie oni pracują w OPI PIB. To pasjonaci, którzy nie boją się eksperymentować, innowatorzy, patrzący przyszłościowo. Jak już wspomniałem, to właśnie dzięki nim możemy się rozwijać i odnosić sukcesy”.

Jarosław Protasiewicz podkreślił także, że OPI PIB w działalności badawczej stawia przede wszystkim na interdyscyplinarność. Naukowcy prowadzą badania w siedmiu laboratoriach skupiających specjalistów z wielu dziedzin – poza ekspertami od technologii IT w zespole instytutu pracują ekonomiści, socjologowie, prawnicy, statystycy czy psychologowie. Konfrontacja różnych podejść naukowych sprzyja dogłębnej analizie zagadnień badawczych i pobudza innowacyjność.

Główne obszary badań prowadzonych w OPI PIB to algorytmy uczenia maszynowego oraz przetwarzania języka naturalnego, analiza sentymentu, sieci neuronowe, odkrywanie wiedzy z danych tekstowych, interakcja człowiek-komputer (HCI), możliwości wykorzystania potencjału wirtualnej rzeczywistości (VR), systemy komputerowego wspomagania decyzji oraz sztuczna inteligencja.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

 

Reklama

Komentarze

    Reklama