Reklama

Social media

Niderlandzkie miasteczko pozywa Twittera. W tle sekta satanistycznych pedofilów

Autor. Robert Zunikoff / Unsplash

Niderlandzkie miasteczko Bodegraven-Reeuwijk pozywa Twittera w związku z teorią spiskową, która zniszczyła mu reputację. W jej myśl, miejscowość była w przeszłości bazą dla satanistycznej sekty pedofilów, mordującej dzieci w latach 80-tych ubiegłego wieku.

Reklama

Teoria spiskowa, w myśl której miejscowość Bodegraven-Reeuwijk w Niderlandach to dom satanistycznej sekty pedofilów, której członkowie w latach 80-tych ubiegłego wieku mieli dopuścić się licznych mordów na dzieciach, zaczęła krążyć po Twitterze w 2020 roku dzięki trzem użytkownikom.

Reklama

Jeden z nich twierdził, że jako dziecko dorastające w niezbyt oddalonym od Hagi miasteczku, był naocznym świadkiem wielu przestępstw, o których wspomina promowana przez niego teoria spiskowa.

Czytaj też

Jej kolportaż i elektryzujące tezy promowane przez mężczyzn przyczyniły się do tego, że miasteczko zaczęło być nawiedzane przez dziesiątki turystów poszukujących taniej sensacji, którzy jednak nie przyczynili się do wzrostu popularności Bodegraven-Reeuwijk jako destynacji ciekawej i godnej uwagi, a mrocznej i godnej pożałowania.

Reklama

Przybysze chętnie zostawiali kwiaty na miejscowym cmentarzu na dziecięcych grobach, wybieranych całkowicie przypadkowo, w przekonaniu, że to ofiary satanistycznych pedofilów. Wszystko to w krótkim czasie zaczęło budzić irytację mieszkańców.

Zepsuta reputacja miasta i jego społeczności

Władze Bodegraven-Reeuwijk twierdzą, że teoria spiskowa kolportowana na Twitterze od dwóch lat całkowicie zniszczyła reputację miejscowości i pozywają za to Twittera, który dopuścił do tego, aby po jego platformie krążyły całkowicie niesprawdzone treści godzące w dobre imię mieszkańców i miejsca.

Sprawa trafiła już do sądu w Hadze, który nakazał autorom kontrowersyjnych wpisów usunąć wszystkie swoje tweety na temat miasta, jednak tak się nie stało – treści nadal „hulają" po popularnej platformie i psują wizerunek Bodegraven-Reeuwijk.

Zdaniem zespołu prawnego miasta, Twitter nie ustosunkował się do wysłanej w lipcu prośby o wyszukanie i usunięcie przez administrację serwisu wszystkich wpisów na temat teorii spiskowej.

Czytaj też

Zdaniem burmistrza miasta Christiaana van der Kampa, twierdzenia zawarte w tweetach są „bardzo bolesne i niejednokrotnie groźne dla krewnych osób zmarłych".

Serwis BBC podaje, że wysłuchanie w sądzie w Hadze w przedmiotowej sprawie ma odbyć się w najbliższy piątek.

Mężczyźni, którzy są autorami teoprii spiskowej, obecnie odbywają karę pozbawienia wolności w związku z przestępstwami w innej sprawie – wysyłali groźby karalne m.in. niderlandzkiemu premierowi Markowi Rutte.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama