Reklama

Social media

Teorie spiskowe na temat klimatu w Wikipedii. W wielu językach, m.in. białoruskim i chińskim

Fot. geralt / Pixabay
Fot. geralt / Pixabay

Wersje internetowej encyklopedii Wikipedia w wielu językach, m.in. chińskim, białoruskim, suahili i chorwackim zawierają dezinformację na temat przyczyn zmian klimatu, która kwestionuje obowiązujący konsensus naukowy, w myśl którego zmiany te powodowane są aktywnością człowieka. 

Według serwisu BBC, w chińskiej Wikipedii jako jedną z przyczyn wyjaśniających globalny wzrost temperatur podano aktywność Słońca. 

W innych wersjach językowych popularnej encyklopedii znaleziono z kolei tezy, jakoby decyzje polityczne o ograniczeniu emisyjności powiązane były z tworzeniem totalitarnego rządu światowego i interesami globalnej finansjery. 

Chorwacka Wikipedia pod kątem dezinformacji klimatycznej według BBC jest zdecydowanie najgorsza - ponad jedna trzecia stron na temat globalnego ocieplenia kwestionuje zmiany klimatyczne na ziemi i promuje teorie spiskowe na ten temat. 

Dezinformację klimatyczną wykryto również w wersji Wikipedii w języku suahili oraz kazachskim.

Fundacja Wikimedia: potrzebujemy więcej wolontariuszy

Starszy strateg programowy Fundacji Wikimedia - która odpowiada za Wikipedię - Alex Stinson w rozmowie z BBC wyraził głębokie zaniepokojenie zjawiskiem szerzącej się w encyklopedii dezinformacji klimatycznej.

„To dowód na to, że potrzebujemy zaangażować w ten projekt więcej osób” - powiedział, wskazując, że Wikipedia wciąż nie dysponuje dostateczną liczbą edytorów-wolontariuszy, którzy byliby odpowiedzialni za moderację treści i wychwytywanie wpisów, które np. negują naukę.

Wikipedia obecnie redagowana jest w ponad 300 różnych językach. Wolontariusze działają w każdej z dostępnych wersji, każda również zawiera swoje własne treści (hasła nie są całkowicie kopiowane w treści z anglojęzycznej wersji). 

Zdaniem Stinsona, większa liczba wolontariuszy-edytorów oznacza możliwość sprawniejszej walki z dezinformacją i teoriami spiskowymi na stronach Wikipedii, która jest jedną z najczęściej odwiedzanych stron na świecie. 

Wersję anglojęzyczną encyklopedii edytuje ponad 40 tys. użytkowników.

Klimat na Wikipedii

Hasła poświęcone zmianom klimatycznym w anglojęzycznej Wikipedii przyporządkowane są do specjalnej grupy eksperckiej, która opiekuje się ich merytoryczną zawartością. Zasada ta nie działa jednak w innych wersjach językowych encyklopedii, które nie dysponują tak dużą liczbą aktywnych edytorów.

W ponad 150 kolejnych językach, w których można przeczytać popularną „Wiki”, hasła miesięcznie edytuje dziesięć lub nawet mniej osób - pisze BBC. 


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Reklama

Komentarze (2)

  1. Janusz Pieczerak

    Pojęcie "konsensus naukowy" jest zaprzeczeniem nauki. Teorie naukowe potwierdza się lub odrzuca na podstawie wyników badań, a konsensus mogą zawierać politycy przy tworzeniu koalicji. Jeśli przyczyny zmian klimatu potwierdza konsensus, to jest to fakt polityczny, a nie naukowy.

  2. BadaczNetu

    A ja poproszę o definicję pojęcia "katastrofa klimatyczna". W końcu klimat zmienia się cały czas i te zmiany miały różne przyczyny i nieraz ogromne konsekwencje. Wystarczy wspomnieć katastrofę tlenową: czy z naszego punktu widzenia, pojawienie się tlenu w atmosferze było dobre czy złe? Czy zlodowacenie spowodowane przez azollę było katastrofą? Dziś "katastrofą klimatyczną" nazywa się zmianę średniej temperatury o 0.5°C. To jak rozumieć zmianę o 21°C spowodowaną przez incydent azolla ? Obserwowany obecnie wzrost koncentracji dwutlenku węgla powoduje zarastanie pustyń: w latach 1982-2010 pokrywa roślinna wzrosła o 11%. Aktualne dane trudniej znaleźć, bo nie pasują do scenariusza "katastrofy". Miała być susza i głód, a tymczasem pustynie zarastają zielskiem. "Ekolodzy" straszyli wycinaniem lasów, a w świetle ostatnich badań, wpływ lasów na ilość tlenu w atmosferze jest co najmniej dyskusyjny.

Reklama