Reklama

Social media

Mastodon – alternatywa dla Twittera. Jak założyć tam konto?

Autor. Mastodon Social

Elon Musk wykupił Twittera i na razie nie wiadomo, jak dalej potoczą się losy tej platformy – dlatego warto mieć alternatywę. Jedną z nich jest Mastodon – wolna i otwarta, zdecentralizowana sieć społecznościowa o podobnych funkcjonalnościach. Radzimy, jak założyć w niej konto.

Reklama

Mastodon to zdecentralizowana sieć społecznościowa, która składa się z sieci serwerów (nazywanych w świecie tej aplikacji instancjami). Instancję może założyć każdy użytkownik, podobnie jak każdy może założyć konto na jednym z już istniejących serwerów.

Reklama

W kolejnych dniach po przejęciu Twittera przez Elona Muska popularność Mastodona zaczęła gwałtownie rosnąć – w ciągu ostatniego tygodnia sieć ta zyskała ponad 230 tys. nowych użytkowników.

Co to jest Mastodon?

Na pierwszy rzut oka, Mastodon do złudzenia przypomina Twittera. Użytkownicy identyfikują się tam pseudonimami (nickami) zaczynającymi się od „@" i piszą krótkie posty tekstowe, które można podawać dalej, polubić, a także odpowiadać na nie. Tekst może być uzupełniony linkiem, muzyką, filmikiem lub obrazem, a interesujące nas tematy łatwo wyszukamy – zupełnie jak na Twitterze – z pomocą słów kluczowych, hasztagów zaczynających się od symbolu „#" – słowem, wszystko wygląda dokładnie tak samo jak w przejętym przez Muska serwisie.

Reklama

Mastodon liczy sobie sześć lat, jednak – jak niemal każdy zdecentralizowany, oddolnie rozwijany projekt – nie cieszy się tak wielką popularnością, jak jego odpowiednik będący - bądź co bądź - jednym z Big Techów.

Na Mastodonie nie ma algorytmów szeregujących treści, nie ma również reklam, które by się wyświetlały użytkownikom. Posty zawsze pojawiają się w chronologicznej kolejności, za czym wielu użytkowników Twittera tęskni – a instancje pozwalają ich właścicielom na zarządzanie społecznością tak, jak tego chcą, bez żadnych pośredników.

Jak założyć konto na Mastodonie?

Bardzo prosto. Wystarczy pobrać do tego oficjalną aplikację platformy (w naszym tekście pokazujemy to na przykładzie aplikacji dystrybuowanej na telefony z Androidem w Google Play, ale z Mastodona można również korzystać na iOS, a także w przeglądarkach internetowych, jak i z programów przeznaczonych dla systemu Mac OS oraz Windows).

Aplikacja Mastodon w Google Play
Aplikacja Mastodon w Google Play
Autor. Małgorzata Fraser CyberDefence24

Aby korzystać z Mastodona, możemy użyć oficjalnej aplikacji, ale też szeregu innych - warto zapoznać się z listą wyszczególnioną na stronie sieci społecznościowej i wybrać coś dla siebie. Niektóre programy są płatne:

Aplikacje umożliwiające korzystanie z Mastodona
Aplikacje umożliwiające korzystanie z Mastodona
Autor. Zrzut ekranu / joinmastodon.org

Następnie musimy zarejestrować swoje konto. Tu pojawia się różnica względem Twittera – aby to zrobić, trzeba wybrać instancję, na której chcemy „osiąść". Warto przy okazji wspomnieć, że wybór instancji nie ogranicza nas wyłącznie do możliwości śledzenia użytkowników tego konkretnego serwera – Mastodon jest zdecentralizowany, zatem mając konto w naszej instancji możemy obserwować i wchodzić w interakcje ze wszystkimi użytkownikami z innych serwerów, bez żadnych ograniczeń.

Wybór instancji w aplikacji Mastodon - proces rejestracji
Wybór instancji w aplikacji Mastodon - proces rejestracji
Autor. Małgorzata Fraser CyberDefence24.pl

Do rejestracji potrzebujemy adresu e-mail, na który przychodzi link aktywujący konto. Kiedy z niego skorzystamy, możemy już w pełni używać Mastodona:

Widok profilu użytkownika w aplikacji Mastodon
Widok profilu użytkownika w aplikacji Mastodon
Autor. Małgorzata Fraser CyberDefence24.pl

Czytaj też

Czy leci z nami moderator?

Mastodon to ciekawa alternatywa dla wszystkich, którzy obawiają się, jaką politykę moderacji treści będzie prowadził na Twitterze Elon Musk. Wcześniej miliarder zapowiadał m.in., że na platformę może powrócić były prezydent USA Donald Trump.

W Mastodonie każda instancja ma zasady moderacji ustalane przez jej właściciela (administratora). Oznacza to, że jeśli chcemy korzystać ze społeczności, w których są restrykcyjne zasady moderacji treści takich jak np. mowa nienawiści, spokojnie możemy to zrobić - wybierając po prostu odpowiednie serwery. Podobnie w przypadku, jeśli chcemy użytkować sieć Mastodona bez ograniczeń, związanych na przykład z polityczną poprawnością – również takie instancje znajdziemy w jego sieci.

Czytaj też

Otwarte źródła

Mastodon to oprogramowanie open-source, które każdy może rozwijać. Czy Musk zyska na przejęciu Twittera, a Twitter – na prezesurze Muska? Tego nie wiemy. Pewne jest natomiast jedno – przejęcie przez niego i potraktowanie jak prywatny folwark jednej z podstawowych platform dla komunikacji społeczno-politycznej, a dla nas – dziennikarzy – do pracy, zwiastuje renesans otwartych, rozwijanych oddolnie projektów, do których należy m.in. Mastodon.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama