Social media

Chińskie operacje informacyjne w Europie. Pekin wie, jak wykorzystać pandemię

Fot. DavidReed / Pixabay
Fot. DavidReed / Pixabay

Chińskie operacje informacyjne w Europie podczas pandemii nasiliły się. Osią łączącą działania propagandowe i dezinformacyjne ChRL stały się kwestie takie, jak pochodzenie wirusa SARS-CoV-2, gotowość Europy do odparcia zagrożenia biologicznego oraz kwestie związane ze skutecznością szczepionek przeciw COVID-19. 

Dyrektor Centrum Doskonalenia Komunikacji Strategicznej NATO Jānis Sārts, podczas dyskusji zorganizowanej przez think-tank The German Marshall Fund, powiedział, że pandemia koronawirusa przyniosła znaczny wzrost nasilenia chińskich operacji informacyjnych w Europie.

W początkowej fazie koronakryzysu, jak wskazał, działania dezinformacyjne koncentrowały się wokół kwestii takich, jak pochodzenie wirusa. Narracje płynące z Pekinu chętnie kwestionowały również zdolność Europy do poradzenia sobie z zagrożeniem pandemicznym oraz stabilność systemów demokratycznych w państwach Unii Europejskiej. 

Operacje informacyjne Chin - centralnie sterowane i mniej zaawansowane niż rosyjskie

Chiny chętnie porównywały metody wykorzystywane do walki z wirusem na swoim terytorium, dużo brutalniejsze niż te w Europie, wskazując na ich skuteczność” - zwrócił uwagę Jānis Sārts. Jego zdaniem jednak działania mające na celu wywierać wpływ na odbiorców informacji w Europie nie były ze strony Chin skuteczne.

Aby odnieść sukces w ramach operacji informacyjnych, trzeba naprawdę dobrze zrozumieć odbiorców. Chiny nie zrozumiały, bądź nie postarały się dostatecznie, aby to zrobić” - ocenił przedstawiciel NATO. Jego zdaniem duża część chińskiej aktywności w sferze operacyjnej była wręcz kontrproduktywna”. 

Widoczne było również to, że działania w ramach chińskich operacji informacyjnych sterowane są centralnie i polegają na promocji oficjalnych narracji medialnych państwowych nadawców. Stworzyli pewną infrastrukturę, to prawda” - podkreślił Jānis Sārts. Jego zdaniem jednak infrastruktura, którą posługują się w swoich działaniach Chiny jest dużo mniej zaawansowana od tej, z której korzystają Rosjanie. 

Zdaniem Sārtsa, działania podejmowane przez ChRL w sferze informacji operacyjnych są ostatecznie dla kraju niekorzystne, gdyż wzmacniają negatywne opinie na jego temat.

W Polsce nad dezinformacją dominuje propaganda, której celem są politycy i dziennikarze

Związana z Ośrodkiem Badań Azji - Centrum Badań nad Bezpieczeństwem Akademii Sztuki Wojennej Alicja Bachulska oceniła, że w Polsce chińska dezinformacja jest znacznie mniejszym problemem niż propaganda. 

Chiny starają się wpłynąć na debatę dotyczącą tego, jak kraj ten jest widziany i promują narrację stawiającą Pekin w dobrym świetle, prezentującą ChRL jako niewinny kraj, który nie miesza się do światowej polityki” - powiedziała Bachulska.

Jak wskazała, w Polsce chińska propaganda koncentruje się na uwypuklaniu pozytywnego przekazu na temat ChRL i dyskredytacji głosów krytycznych oraz materiałów informujących na temat negatywnych aspektów chińskiej polityki. 

W Polsce widzimy stały rozwój propagandy, której celem jest budowa i utrzymanie przyjaznego klimatu dla Chin w społeczeństwie i wśród niektórych elit. (…) Wielu polskich dziennikarzy uczestniczyło w wydarzeniach organizowanych przez chińską ambasadę bądź podróżowało do ChRL, co pomaga w budowie tych relacji” - dodała ekspertka.

Bachulska wskazała również, że Chiny wykorzystywały w Polsce boty na Twitterze do promocji korzystnych dla ChRL tez po głośnej wymianie felietonów w prasie pomiędzy ambasadorem USA i jego odpowiednikiem z Chin.

Zagrożenie dla Polski - brak wiedzy o Chinach

W opinii Bachulskiej w przyszłości jednym z niebezpieczeństw związanych z obecnością chińskiej propagandy w Polsce będzie brak odporności na jej oddziaływanie.

W Polsce wiedza o Chinach pozostaje niewielka, a kręgi eksperckie są bardzo wąskie - zwróciła uwagę podczas dyskusji. Jeśli połączyć to z całkiem dużą ekspozycją na treści promowane przez chińskie media państwowe, może dojść do normalizacji narracji i stanowisk chińskiego rządu. To coś, o czym powinniśmy pamiętać” - wskazała ekspertka. 


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected] Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Komentarze

    Czytaj także