Reklama

Social media

Australia: cyberprzestępczość gwałtownie wzrosła w czasie pandemii

Fot. BiljaST/Pixabay/Domena publiczna
Fot. BiljaST/Pixabay/Domena publiczna

W Australii w ciągu ostatniego roku liczba cyberataków wzrosła o 13 proc. Władze apelują do obywateli i organizacji o zadbanie o najwyższe środki bezpieczeństwa.

Asystent australijskiego ministra obrony, Andrew Hastie, opublikował roczny raport dotyczący zagrożeń cybernetycznych przygotowany przez Australijskie Centrum Cyberbezpieczeństwa (ACSC). Współpracowali przy nim także Australijska Policja Federalna oraz Australijska Komisja Wywiadu Kryminalnego.

Pandemia sprzyja cyberprzestępcom

Coroczny raport stanowi przegląd najważniejszych zagrożeń cybernetycznych, które dotykają Australię oraz zawierają informacje na temat tego, jak powinni się chronić obywatele oraz organizacje i firmy. Dane obejmują okres 12 miesięcy od 1 lipca 2020 roku do 30 czerwca 2021 roku. 

„Otrzymaliśmy ponad 67,5 tys. zgłoszeń dotyczących cyberprzestępstw, czyli mniej więcej jedno co osiem minut, co świadczy o tym, jak powszechne stają się zagrożenia cybernetyczne. Każda osoba, firma i organizacja musi być świadoma ewolucji cyberzagrożeń. Należy podjąć niezbędne kroki, aby się przed tym chronić” – przekonuje Abigail Bradshaw, szefowa ACSC.

Rosnące statystyki

Statystyki wzrosły o 13 proc. w stosunku do poprzedniego roku, kiedy to incydenty bezpieczeństwa były zgłaszane mniej więcej co 10 minut. Główną przyczyną takiego rozwoju sytuacji jest pandemia Covid-19, na skutek której wiele codziennych aktywności przeniosło się do internetu, m.in. praca czy nauka zdalna. 

„Złośliwi cyberprzestępcy zwiększają liczbę ataków na Australijczyków. Około jedna czwarta zgłoszonych incydentów dotknęła organizacje infrastruktury krytycznej, w tym podstawowe usługi, takie jak edukacja, komunikacja, elektryczność, dostawa wody czy transport” – poinformował Andrew Hastie.

Asystent ministra obrony podkreślił też, że „cyberprzestrzeń jest nowym polem bitwy” i na wszystkich leży odpowiedzialność za cyberbezpieczeństwo kraju. 

„Sektor opieki zdrowotnej odnotował drugą najwyższą liczbę incydentów związanych z oprogramowaniem ransomware, właśnie w czasie, kiedy najbardziej polegaliśmy na pracownikach służby zdrowia, którzy pomagają nam odzyskać siły po pandemii” – dodał Hastie.

Ataki przeprowadzane za pomocą oprogramowania ransomware stanowią najczęstszą przyczynę złośliwych incydentów. 

ASCS apeluje do wszystkich Australijczyków o zachowanie szczególnej ostrożności w internecie, aby zminimalizować ryzyko potencjalnego cyberataku.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

imageFot. Reklama
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama