Reklama

Social media

Apple publikuje raport bezpieczeństwa. Brak wsparcia dla sideloadingu i wyższość nad Androidem

Fot. blocks/Unsplash
Fot. blocks/Unsplash

Apple twierdzi w swoim raporcie dotyczącym bezpieczeństwa jego ekosystemu, że skala zagrożeń systemu iOS jest o wiele mniejsza niż w wypadku urządzeń z Androidem. Tym samym koncern sugeruje, że jego sprzęt jest znacznie bardziej godny zaufania niż platforma pochodząca od Google’a.

Koncern Apple opublikował raport analizy zagrożeń, starając się w nim pokazać m.in. dlaczego pełne wsparcie sideloadingu na iOS będzie stanowić poważne zagrożenia dla prywatności i bezpieczeństwa użytkowników iPhone'a.

Sideloading to proces pobierania i instalowania aplikacji mobilnych na urządzeniach Apple’a ze źródeł innych niż oficjalny App Store, np. poprzez bezpośrednie pobieranie lub za pośrednictwem sklepów z aplikacjami innych firm. Jednak Apple nie wspiera w pełni tego mechanizmu, ograniczając jego możliwości jedynie do wybranych typów oprogramowania.

Szkodliwy sideloading

Według Apple’a wspieranie sideloadingu może spowodować „paraliż prywatności i zabezpieczeń, które uczyniły iPhone’a tak bezpiecznym, i narażać użytkowników na poważne zagrożenia bezpieczeństwa".

Jednocześnie koncern próbuje pokazać, jak zła jest sytuacja w ekosystemie Androida, i sugeruje, że iOS może skończyć tak samo źle, jeśli zacznie pozwalać użytkownikom na instalowanie aplikacji z zewnętrznych sklepów i stron internetowych.

Firma obawia się, że uniwersalne wsparcie dla sideloadingu spowodowałoby również problemy dla tych użytkowników, którzy nie chcą instalować aplikacji ze źródeł zewnętrznych - mogliby być zmuszeni do korzystania z aplikacji związanych z pracą lub szkołą, lub cyberprzestępcy mogliby łatwiej dostarczyć swoje złośliwe oprogramowanie, tworząc fałszywe strony App Store, które wabią użytkowników kuszącymi ofertami.

Apple: iOS lepszy od Androida

Producent iPhone’ów zebrał dane z prawie 150 raportów i artykułów prasowych opublikowanych przez główne firmy zajmujące się cyberbezpieczeństwem i portale informacyjne od 2014 r. w celu wykazania, że urządzenia z Androidem są znacznie mniej bezpieczne niż iPhone'y.

Na przykład w raporcie podkreślono dwa raporty firmy Nokia dotyczące zagrożeń, z których wynika, że telefony z Androidem były od 15 do 47 razy częściej infekowane złośliwym oprogramowaniem niż iPhone'y.

Gigant technologiczny wskazuje również na raport Kaspersky'ego pokazujący, że w zeszłym roku wykryto ponad 5,6 mln złośliwych pakietów instalacyjnych skierowanych na urządzenia z Androidem.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama