Sektor medyczny w Wielkiej Brytanii zaatakowany przez trojana?

2 listopada 2016, 13:00
Fot. www.elbpresse.de / flickr.com

Wirus, który zaatakował szpitalne systemy informatyczne, uniemożliwił działalność trzech szpitali w północno wschodniej Anglii - poinformowała we wtorek brytyjska służba zdrowia (NHS).

Złośliwe oprogramowanie, który zmusiło szpitale do odwołania wszystkich zaplanowanych operacji, wizyt pacjentów i procedur diagnostycznych, określono jako "poważny incydent".

"Wirus zainfekował nasze systemy elektroniczne w niedzielę 30 października. Po zasięgnięciu rady ekspertów, postanowiliśmy wyłączyć większość naszych systemów aby go wyizolować i zniszczyć" - głosi komunikat NHS. Najciężej chorych oraz ciężarne kobiety, których ciąża jest zagrożona, przewieziono do innych szpitali.

Nie jest jasne czy był to atak hakerów. Reuter przypomina, że wcześniej w br. Stany Zjednoczone i Kanada opublikowały wspólne ostrzeżenie przed złośliwym oprogramowaniem, o nazwie ransomware, które koduje dane przechowywane w pamięci komputerów i uzależnia ich odblokowanie od wpłacenia określonej sumy pieniędzy.

W marcu br. Hollywood Presbyterian Hospital w Los Angeles zapłacił okup w wysokości 17 tys. dolarów aby odzyskać dostęp do swoich systemów informatycznych.

PAP - mini

Czytaj też: Ćwierć mld funtów na cyberobronę brytyjskiego wojska

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets CyberDefence24