Reklama

Jak powiedział sekretarz obrony Michael Fallon, nowy program Cyber Vulnerability Investigations (CVI) pomoże lepiej zrozumieć ministerstwu zagrożenia płynące z sieci. Podczas drugiego International Cyber Symposium Fallon przedstawił nie tylko budżet przeznaczony na cyberbezpieczeństwo Wielkiej Brytanii, ale także plany przygotowania armii na przyszłe zagrożenia wynikające z globalnego charakteru sieci.

Instytucją odpowiedzialną za samą obronę sieci ministerstwa obrony ma być Cyber Security Operations Centre (CSOC), na które zostało już przeznaczone 40 mln funtów, co przy aktualnym kursie może wynieść prawie 200 mln złotych.

Program, który ogłosił sekretarz Fallon, ma posiadać możliwości adaptacyjne do różnych środowisk sieciowych obecnych w systemach ministerstwa obrony. W dodatku udoskonalony CSOC pozwoli na lepszą analizę wszystkich typów ataków sieciowych. Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni coraz częściej staje się obszarem inwestycji nie tylko firm czy znacznych służb specjalnych, ale też sił zbrojnych. Warto zauważyć, że w tym roku ujawniono, iż cyberbezpieczeństwo będzie również jednym z priorytetów zredefiniowanego polskiego Planu Modernizacji Technicznej. 

Czytaj więcej: Miliard na zdolności Wojska Polskiego w cyberprzestrzeni. "Priorytet PMT"

Jak podaje portal Defense Aerospace, Wielka Brytania, posiadająca wewnętrzne mechanizmy obronne, w celu lepszej kooperacji w cyberprzestrzeni nawiązała współpracę z Francją. Porozumienie zostało zawarte na mocy Lancaster House Agreement i może być jednym ze sposobów na przygotowanie Wielkiej Brytanii na skutki Brexitu. Dokument ma nie tylko zawierać zapisy dotyczące przestrzeni sieciowej, ale także operacji morskich sprzężonych z walką elektroniczną. To jeden z niewielu dokumentów, który bezpośrednio informuje o stosowaniu dronów oraz systemów automatycznych zapewniających odpowiedni poziom bezpieczeństwa. W tym przypadku dotyczy to obszarów morskich.

Zwiększenie przez ministerstwo obrony kwoty przeznaczonej na całe wojsko – 178 mld funtów, czyli ponad 850 mld złotych przy obecnym kursie, pozwoli Wielkiej Brytanii na spełnienie warunków NATO, które przewidują przeznaczenie 2 proc. PKB na armię.

Czytaj też: Rządowy firewall powstanie w Wielkiej Brytanii

Reklama
Reklama

Komentarze