Strona główna
Rosyjscy hakerzy podszyli się pod "The Guardian"
Hakerzy powiązani ze służbami Władimira Putina podejrzani są o to, że opublikowali w fałszywie w tym celu stworzonej witrynie brytyjskiego dziennika The Guardian mówiący nieprawdę artykuł. Według dziennika The Times, który opisuje sprawę, ów fake newsowy artykuł zawierał tezy, że brytyjski wywiad MI6 planuje spisek mający na celu destabilizację Rosji.  
Jak pisze brytyjski dziennik The Times, fake newsowy artykuł opublikowany w Guardianie został stworzony tak, aby przypominał konstrukcją wywiad przeprowadzonyz Sir Johnem Scarlettem, byłym szefem MI6.
Według Timesa w jednym z fragmentów były szef MI6 mówić miał, że rewolucja róż w Gruzji w 2003 roku została zorganizowana przez brytyjskie i amerykańskie agencje wywiadowcze w celu doprowadzenia do "strategicznej dezintegracji" Rosji. Fałszywy artykuł mówi także, że miało to być częścią szerszego tajnego planu, którego celem było przejęcie przez NATO kontroli nad "całym brzegiem Rosji wraz z Morzem Czarnym".
Czytaj też: Kryzys w Katarze wywołali rosyjscy hakerzy metodą fake news?
Jak czytamy w The Times, fałszywy artykuł w Guardianie miał tę samą czcionkę, format i banner Guardiana i pojawił się pod tekstem autentycznego reportera gazety. Twórcy tego fake newsa stworzyli także wyglądającą wiarygodnie domenę internetową "theguardıan.com", z tureckim znakiem "ı", wpisanym jako "i" w adresie internetowym. The Times twierdzi, że nie ma dowodów na to, aby hakerzy włamali się na oryginalną stronę Guardiana.
Fake newsowy artykuł został usunięty po tym, gdy nawet rosyjscy eksperci stwierdzili, że tekst został stworzony przez zwolenników Kremla i polityki prezydenta Rosji Władimira Putina, którzy w dodatku stawiają fałszywe tezy o agresji państw zachodnich wobec Rosji.
Rzecznik Guardiana miał poinformować, że fałszywy artykuł opublikowany został na sfałszowanej stronie, która udawać miała właściwy serwis Guardiana online. Dodał także, że artykuł już zniknął z sieci i zapewnił, że brytyjska redakcja ma możliwości techniczne zapewnienia bezpieczeństwa swojej witryny internetowej.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany