Social media
Rośnie aktywność hakerów w Wielkiej Brytanii. Firmy atakowane co 47 sekund
W lecie 2021 roku w Wielkiej Brytanii wzrosła fala ataków ze strony cyberprzestępców – wynika z danych firmy Beaming. W tym okresie zanotowano dziennie ponad 1,8 tysiąca incydentów, co oznacza że co 47 sekund jakaś brytyjska firma była celem działań hakerów.
Według nowych danych firmy Beaming, cyberataki wymierzone w brytyjskie firmy znów się nasiliły, osiągając tempo jednego ataku co 47 sekund w okresie letnim.
Hakerska sinusoida
Beaming, biznesowy dostawca usług internetowych odnotował w drugim kwartale spadek o 9 proc. rok do roku, ale teraz okazuje się, że był to chwilowy trend. Ataki wzrosły o 4 proc. w okresie od lipca do września - w porównaniu do tego samego okresu w ubiegłym roku.
Firma twierdzi, że daje to średnią 168 975 ataków na firmy w trzecim kwartale lub 1837 dziennie.
Aplikacje i systemy IoT przyciągnęły najwięcej prób ataków, wynoszących 162 dziennie, podczas gdy próby naruszenia aplikacji internetowych wzrosły o 21 proc., osiągając średnio 48 każdego dnia.
Beaming rejestruje wzorce ruchu ataków od 2016 roku, a spadek w drugim kwartale był pierwszym od 2018 roku. Jednak obecnie wydaje się, że było to jedynie niewielkie wahnięcie ogólnej tendencji wzrostowej.
Międzynarodowe ślady
Dyrektor zarządzająca Beaming, Sonia Blizzard, wezwała firmy do zachowania czujności podczas przechodzenia na nowe, hybrydowe praktyki pracy.
„Coraz więcej osób uzyskuje dostęp do danych firmowych i systemów informatycznych za pośrednictwem urządzeń osobistych i niezarządzanych domowych łączy internetowych, a więcej danych przepływa poza tradycyjne granice biznesowe, które mogłyby być chronione za pomocą prostej zapory ogniowej” – wyjaśnia Blizzard. - „Jest wiele rzeczy, które wyspecjalizowani dostawcy usług internetowych, tacy jak Beaming, mogą zrobić, aby zmniejszyć ryzyko, ale firmy muszą również poważnie podejść do kwestii bezpieczeństwa cybernetycznego i budować odporność poprzez połączenie szkoleń, technologii i udokumentowanych zasad”.
Beaming podaje, że zidentyfikowała ponad 260 tys. unikalnych adresów IP użytych do przeprowadzenia ataków na brytyjskie firmy we wspomnianym letnim okresie, namierzając większość z nich (41 175) w Chinach, 22 894 w USA i 16 020 w Brazylii.
Jak zaznaczają eksperci firmy nie oznacza to jednak, że ataki były faktycznie kontrolowane z tych krajów, a jedynie, że wykorzystywano zainfekowane komputery z tych lokalizacji.
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.