Reklama

Strona główna

Rosja z nowymi oddziałami informacyjnymi

Fot. kremlin.ru.
Fot. kremlin.ru.

Rosja utworzyła nowe oddziały w ramach ministerstwo obrony, których głównym zadaniem będą szeroko rozumiane działania informacyjne. Mają one przede wszystkim przeciwdziałać zachodniej propagandzie oraz chronić systemy teleinformatyczne.  

Zdaniem Siergieja Szojgu, ministra obrony Rosji, „propaganda powinna być rozważna, kompetentna i skuteczna". Minister Szojgu zapowiadając utworzenie nowej siły, nie powiedział, czy działania informacyjne prowadzone przez instytucję są pod dowództwem jednego z głównych oddziałów wojskowych w Rosji, czy będą działać niezależnie.

Równie oszczędny w komentarzach dla agencji Interfax był emerytowany generał Władymir Shamanow, przewodniczący komisji obrony w niższej izbie parlamentu. Powiedział, on, że nowe oddziały mają się zajmować ochroną interesów narodowych i wojną informacyjną. Ich zadaniem będzie również przeciwdziałanie wrogim cyberatakom.

Pogłoski o stworzeniu komórki powiązanej z rosyjskim resortem obrony, zajmującej się działaniami w cyberprzestrzeni, pojawiały się już w 2013 roku, jednak wówczas armia rosyjska dementowała te doniesienia.

Wiktor Ozerow przewodniczący komisji bezpieczeństwa i obrony w wyższej izbie Dumy powiedział agencji Interfax, że nowy rodzaj wojsk będzie odpowiedzialny za ochronę systemów komputerowych przed atakami obcych państw. Ozerow podkreślił, że oddziały nie będą zaangażowane w przeprowadzanie operacji ofensywnych.

Czytaj także: Rosjanie zaprzeczają związkom FSB z Shaltay Boltay

Rosyjskie ministerstwo obrony zwiększyło swoją aktywność w mediach społecznościowych ciągu ostatnich 18 miesięcy. W szczególności zwiększyła się liczba informacji publikowanych o kampanii w Syrii. Przypuszczalnie ministerstwo obrony wykorzystuje media społecznościowe do promocji, m.in. fałszywych danych na temat liczby misji prowadzonych przez rosyjskie samoloty. 

Były rosyjski generał Leonid Iwaszkow, były szef departamentu współpracy zagranicznej w Ministerstwie Obrony powiedział, że rosyjskie wojna informacyjnego powinny walczyć z tak zachodnią propagandą.

Wypowiedzi rosyjskich generał zapewaniających o defensywnym charakterze nowych wojsk nie muszą być nieprawdziwe. W Rosji to raczej grupy hakerskie związane z FSB i GRU były odpowiedzialne za najbardziej zaawansowane operacje w cyberprzestrzeni a nie wojsko. Nawet w trakcie konfliktów zbrojnych w Gruzji i na Ukrainie to właśnie grupy APT 27 i APT 28 przeprowadzały cyberataki na strony administracji państwowej i infrastrukturę krytyczną.

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama