Reklama

Polityka i prawo

Rosja można użyć cyberbroni przeciwko żołnierzom NATO

  • Fot. Pixabay

Ujawniony przez brytyjską prasę raport o rosyjskich zdolnościach militarnych twierdzi, że siły zbrojne Wielkiej Brytanii są znacznie słabsze od swojego potencjalnego adwersarza. Autorzy wskazują również na zagrożenie płynące z cyberprzestrzeni.

Raport wskazuję, że żołnierze walczący z Rosjanami na polu walki mogą napotkać zakłócenia wojskowego sygnału GPS, który może zostać również wykorzystany do świadomego wprowadzenia ich w błąd. Ponadto Rosja jest w stanie wykorzystywać różne urządzenia umiejscowione w cywilnych samochodach w celu przechwytywania komunikacji oraz rozpowszechniania wiadomości propagandowych na terytorium nawet całego miasta, siejąc panikę oraz chaos. Żołnierze brytyjscy mogą być także celem ataków z wykorzystaniem inżynierii społecznej w mediach społecznościowych na Facebooku i Twitterze.

Czytaj więcej: Wielka Brytania: Rosyjska armia zyskała przewagę? "Synergia ciężkiej broni i walki informacyjnej"

Jak czytamy w raporcie, cyberwojna jest typowym działaniem asymetrycznym używanym w działalności szpiegowskiej jak również w operacjach strategicznych. Ma ogromne znaczenie jako element taktycznych działań na polu bitwy.

Doniesienia prasowe skomentował Ewan Lawson, z  brytyjskiego think-thanku Royal United Services Institute. W rozmowie z magazynem SCMagazineUK.com powiedział, że użycie ofensywnych zdolności cybernetycznych na polu bitwy jest nieuniknione z powodu sieciowego charakteru obecnych sił zbrojnych. W dalszej części rozmowy wskazał na przykład DAESH używającej aplikacji Whatsapp do dowodzenia i kontroli nad siłami zbrojnymi. Jeżeli wojska miałby by możliwość zakłócenia tej komunikacji, wpłynęłoby to negatywnie na zdolności przeciwnika na polu bitwy. Dodał, że nie mówimy tutaj o łamaniu szyfrów w celu odczytania wiadomości, ale o zdezorganizowaniu komunikacji poprzez integrację komponentu cyber i wojny elektronicznej, znanego pod coraz popularniejszym skrótem CEMA (Cyber and Electro Magnetic Activities).

Lawson dodał, że Rosjanie używają konfliktów lokalnych do sprawdzenia i rozwoju koncepcji, i zdolności prowadzenia wojny w cyberprzestrzeni oraz nie wiadomo, czy państwa NATO mogą się w tym obszarze porównywać z Rosją. Jedynym wyjątkiem od tej reguły wydają się być Stany Zjednoczone.

Raport szeroko omawia różnorodne zagadnienia wojskowe dostarczając szokujących informacji, o tym że Rosjanie są w stanie pokonać siły zbrojne Wielkiej Brytanii na polu walki. Sytuacja ta wynika nie tylko z różnic w sumach wydawanych na zbrojenia ale również procesu szkolenia armii. Brytyjczycy skupiali się głównie na walce z partyzantką, podczas gdy Rosjanie cały czas szykowali się na wojnę z NATO.

Czytaj też: Rosyjski cyfrowy niedźwiedź

Komentarze