Reklama

Polityka i prawo

Raport RAND: Technologia Commercial of the shelf może stanowić zagrożenie dla wojska i służb

  • Ekspozycja przed bazą sił powietrznych USA niedaleko Cheyenne w stanie Wyoming. Fot. F. E. Warren US Air Force Base / warren.af.mil

Wiele gotowych technologii cywilnych (Commercial of the shelf) używanych przez amerykańskie siły zbrojne i agencje wywiadu stanowi zagrożenie i mogą przyczynić się do utrudnienia wykonywanych operacji – ostrzegają analitycy RAND.

Jak czytam w raporcie technologie te są „podwójnego użycia i są stale wykorzystywane”. Mogą zarówno zaszkodzić społeczeństwu jak i przynieść wiele korzyści. Używane są one do komercyjnych celów jak np. poznanie zwyczajów konsumenckich, czy znalezienie nowych rynków zbytu. Mogą być również wykorzystane przez policję i służby specjalne do wytropienia i zidentyfikowania kryminalistów. terrorystów, rebeliantów, szpiegów.

Takie technologie jak przenośne urządzenia komunikacyjne, komercyjne lokalizatory GPS czy bezzałogowe statki powietrzne, które mogą zdaniem autorów raportu, zakłócić operacje wywiadowcze czy narazić na niebezpieczeństwo plany, operacje i bezpieczeństwo uczestników konfliktu zbrojnego. Z drugiej jednak strony technologie te stwarzają dla np. agentów wywiadu dodatkowe szanse – pozwalają ominąć rządową kontrolę i wzmocnić efektywność ich operacji. Szczególnie przydatne mogą się one okazać w środowisku miejskim, gdzie będę wykorzystywane do śledzenia podejrzanych osób czy badania wzorów zachowań.

Szczególnie istotnym urządzeniem są smartfony – wielofunkcyjne, niewielkie urządzenia oferujące takie możliwości jak dostęp do Internetu, odbieranie sygnału GPS czy robienie zdjęć i kręcenie filmów. Oznacza to, że każdy użytkownik, włączając w to wojskowych jak i oficerów wywiadu może zostać namierzony. Raport RANDu rekomenduje, że muszą oni zrozumieć w jaki sposób technologia ta może zostać wykorzystana przeciwko nim i jakich narzędzi należy użyć, w celu zamaskowania swojej obecności. Zdaniem autorów raportu urządzenia pozwalające na identyfikację częstotliwości radiowej mogą zostać wykorzystane przez służby do określenia właściciela pojazdu np. agenta pracującego pod przykrywką.

Inną rewolucyjną technologią, na którą wskazuje analitycy RANDu jest big data pozwalająca na analizowanie ogromnych ilości danych w celu odkrycia pewnych wzorców postępowania czy zależności pomiędzy informacjami. Wcześniej możliwość ta była ograniczona do małej grupy posiadające odpowiedni sprzęt komputerowy, dzisiaj analiza big data stała się czymś powszechnym.

Raport wskazuje również na zagrożenie związane z popularyzacją tanich bezzałogowych statków powietrznych (BSP), które można kupić w każdym sklepie. Będą one stanowiły niedługo ogromny problem dla wojskowych jak i organów ścigania. Drony Mogą  zostać użyte do śledzenie i obserwacji, ale również do przenoszenia ładunków wybuchowych. Ostatnio przedstawiciele amerykańskich agencji rządowych złożyli zamówienie na systemy zakłócające BSP a Departament Obrony poprosił o dodatkowe fundusze w celu przeciwdziałania wykorzystaniu tych urządzeń przez Daesh.

Raport RANDu zaleca przeprowadzenie szkoleń oraz zajęć na których wojskowi i przedstawiciele wywiadu  będą mogli zapoznać się i zrozumieć szanse, i zagrożenia stwarzane przez najnowszą technologię. Ponadto pogłębione badania całego zjawiska umożliwiają ocenę który sprzęt powinien być używany, a który nie z powodu zbyt dużego zagrożenia.

Link do raportu: A Rapidly Changing Urban Environment. How Commercial Technologies Can Affect Military Intelligence Operations: http://www.rand.org/pubs/perspectives/PE181.html

Czytaj też: Nowe technologie mogą pomóc w bezpieczeństwie imprez masowych

Komentarze