Reklama

Biznes i Finanse

Czego powinny spodziewać się polskie firmy w 2019? [RAPORT]

Fot. Defense.gov/Domena publiczna
Fot. Defense.gov/Domena publiczna

W tym roku ponad 48% polskich przedsiębiorców zwiększy wydatki na bezpieczeństwo IT. Przewiduje się, że globalnie przekroczą one 124 miliardy dolarów. Dynamicznie zmieniający się krajobraz cyberbezpieczeństwa wymusi na przedsiębiorcach szybką adaptację nowych trendów i technologii.

2018 - RODO, rozwój zagrożeń, głośne wpadki gigantów

Miniony rok przyniósł niespotykaną różnorodność i ilość zagrożeń, a błędy w zabezpieczeniach przytrafiały się nawet liderom branży IT utożsamianym z bezpieczeństwem. Intel, Facebook, Cambridge Analytica, Marriott, British Airways czy rodzime Morele.net - lista firm dotkniętych atakami, wyciekami danych lub błędami była bardzo długa. Już w połowie roku szacowano, że ponad 3,5 miliarda rekordów zostało naruszonych lub przejętych przez niepowołane podmioty - o 72% więcej w porównaniu do tego samego okresu roku poprzedniego.

 Konieczna edukacja

W branży IT security powszechnie wiadomo, że najsłabszym ogniwem w całym systemie bezpieczeństwa jest człowiek. Z raportu wynika, że ponad 40% przedsiębiorców doświadczyło narażenia danych z winy pracownika. W kontekście rozwiązań chmurowych szacuje się, że do 2022 roku co najmniej 95% awarii będzie efektem błędów człowieka i organizacji. Stałym trendem jest więc wzrost zainteresowania szkoleniami pracowników z zakresu cyberbezpieczeństwa - w tym roku tego typu działania zamierza przeprowadzić 80,6% przedsiębiorców, a 45% zwiększy przeznaczone na to środki.

Nie tylko medialne doniesienia przyczyniły się do rozwoju świadomości o rosnącej ilości zagrożeń. Pośrednio miało na to wpływ RODO, które w maju spędzało sen z powiek niemalże każdego przedsiębiorcy. Kwestie ochrony danych osobowych w firmach zyskały na znaczeniu. Według ekspertów w 2019 roku i kolejnych, ta tendencja będzie się pogłębiać wraz z egzekwowaniem prawa i pojawieniem się pierwszych kar. Poza cyber-edukacją firmy zwiększą inwestycje w rozwiązania do backupu i disaster recovery (65%), antywirusy i antyspyware (48%), fizyczne zabezpieczenia (40%) oraz ochronę w chmurze (22%).

Biznes w chmurze

 W 2019 roku dalszy rozwój będą przeżywały rozwiązania cloudowe, choć zaufanie do chmury w biznesie jest nadal relatywnie niskie. Ufa im tylko 58,3% przedsiębiorstw, choć ich liczba stale rośnie. Przedsiębiorcy dostrzegają takie przewagi chmury jak stabilność, elastyczność, niższe koszty utrzymania czy szybki dostęp do informacji. 50% z nich już korzysta z rozwiązań cloudowych, a 22% ankietowanych zapowiada migrację swoich zasobów do chmury w tym roku.

Na znaczeniu zyskają również usługi cyberbezpieczeństwa w chmurze, znacznie szybciej nadążające za ewoluującymi zagrożeniami. Szacuje się, że wartość tego rynku do 2020 roku wyniesie ok. 8,5 mld dolarów.

 Ewolucja cyberataków

 Wraz z rozwojem systemów zabezpieczeń, rośnie liczba i poziom złożoności zagrożeń. W tym roku możemy spodziewać się coraz bardziej wyrafinowanych i targetowanych ataków typu ransomware. Według Cybersecurity Ventures, wiodącej światowej organizacji badającej tematykę bezpieczeństwa IT, w 2019 roku ransomware będzie atakował co 14 sekund. To prawie trzy razy częściej niż jeszcze trzy lata temu. Na popularności zyskają też ataki szyfrujące na zamówienie, czyli tzw. ransomware-as-a-service, łatwo dostępne dla nietechnicznych przestępców.

IoT - szanse i zagrożenia

W tym roku możemy spodziewać się jeszcze szybszego rozwoju rynku Internet of Things. Nie tylko za sprawą coraz większej dostępności inteligentnych urządzeń, ale również wdrożenia zapowiadanej sieci 5G, która ma być podstawą do budowania inteligentnych miast. Eksperci dostrzegają tutaj pole manewru dla cyberprzestępców, zwłaszcza w aspekcie ataków DDoS (ang. distributed denial of service) polegających na blokowaniu dostępu do urządzeń. Większość z nich powstała bowiem z myślą o konkretnych funkcjonalnościach - bezpieczeństwo do nich nie należało. Przestępcy mogą więc z łatwością tworzyć ataki typu DDoS wykorzystując nawet niewielką moc obliczeniową w każdym takim urządzeniu, nawet żarówce.

Raport przygotowany przez Xopero Software S.A jest dostępny do pobrania tutaj.

AK/Xopero Software S.A 

Reklama

Komentarze

    Reklama