Reklama

Prywatność

Brytyjskie ministerstwo usuwa chińskie kamery

Fot. rafaelparr / Flickr.com

Brytyjskie ministerstwo pracy, emerytur i rent (Department for Work and Pensions) zdecydowało o usunięciu z podlegających mu budynków chińskich kamer monitoringu bezpieczeństwa dostarczanych przez firmę Hikvision. Resort uzasadnia to względami bezpieczeństwa.

Reklama

Ministerstwo zapowiedziało, że nie będzie korzystało z „żadnych kamer bezpieczeństwa produkowanych w Chinach" oraz wskazało, że w najbliższym czasie dokona całkowitej wymiany sprzętu wykorzystywanego w gmachu resortu.

Reklama

Jak pisze brytyjska gazeta „Evening Standard", Hikvision to firma, której sprzęt do monitoringu bezpieczeństwa zainstalowano w ponad milionie szkół, szpitali i komisariatów policji w całej Wielkiej Brytanii.

Pieprzne kontrowersje wokół chińskich kamer

Choć argumentacja brytyjskiego ministerstwa wpisuje się w szerszy sentyment dotyczący chińskiej elektroniki służącej do monitoringu, w przypadku tego konkretnego resortu sprawa może mieć nieco szersze tło.

Reklama

Otóż, to właśnie kamery Hikvision zarejestrowały w ubiegłym roku ministra Matta Hancocka w niedwuznacznej sytuacji z jego asystentką, co w ostatecznym rozrachunku doprowadziło do złożenia przez niego dymisji.

Czytaj też

Niewątpliwie, informacje o intymnych stosunkach polityków mogą mieć bardzo duże znaczenie wywiadowcze i potencjał medialny – a zatem, pół żartem, pół serio, bezpieczeństwo używanego sprzętu do monitoringu ma w tym wypadku szczególne znaczenie.

Hikvision a prawa człowieka

Inną kwestią są podnoszone przez aktywistów działających na rzecz praw człowieka zarzuty względem chińskiej firmy Hikvision, której nowe kamery wyposażone w algorytmy rozpoznawania twarzy są przez Chiny wykorzystywane m.in. w prowincji Xinjiang, gdzie znajdują się liczne obozy dla Ujgurów – muzułmańskiej mniejszości, której prawa i wolności są w Chinach ustawicznie i w drastyczny sposób naruszane.

Czytaj też

Hikvision to firma, której właścicielem w części jest chiński rząd. Spółka jest wpisana na czarną listę w USA.

Brytyjski resort ma 194 kamery Hikvision zainstalowane w 51 miejscach w swoich biurach.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze