Reklama

Prywatność

Ataki na stacje elektroenergetyczne. Dane z telefonów pomogły aresztować sprawców

Autor. American Public Power Association / Unsplash

Dane z telefonów komórkowych pomogły aresztować dwóch mężczyzn winnych ataków na stacje elektroenergetyczne w USA, które w grudniu doprowadziły do przerw w dostawach prądu dla tysięcy mieszkańców hrabstwa Pierce.

Reklama

Dwóch mężczyzn w wieku 32 i 40 lat aresztowano w Sylwestra pod zarzutem ataków na stacje elektroenergetyczne w USA. Dodatkowo, jednemu z nich postawiono zarzut nieuprawnionego posiadania broni krótkolufowej.

Reklama

Matthew Greenwood i Jeremy Crahan wcześniej dokonali ataków na cztery stacje elektroenergetyczne. Kiedy z sukcesem odłączyli od zasilania dwie z nich, napadli na lokalny sklep, aby okraść właściciela z utargu zarejestrowanego tamtego dnia w kasie.

W wyniku ataków dostęp do energii elektrycznej tymczasowo straciły tysiące mieszkańców hrabstwa Pierce, a straty finansowe wyniosły ok. 3 mln dolarów – wynika z dokumentów dotyczących śledztwa, do których dotarła stacja telewizyjna CNN.

Reklama

Czytaj też

Dane z telefonów pomogły w aresztowaniu

Według śledczych, winnych napadów na stacje elektroenergetyczne udało się „zidentyfikować niemalże od razu" dzięki danym z telefonów komórkowych.

To właśnie one pomogły stwierdzić, że obaj mężczyźni przebywali w pobliżu czterech stacji, które były celem ich działań.

Oskarżeni pojawili się również na zarejestrowanym przez kamery nadzoru elektronicznego obrazie, gdzie widać ich samochód, którym uciekli z miejsca popełnienia swoich przestępstw.

Czytaj też

Niekonstytucyjna inwigilacja?

Ekspert ds. cyberbezpieczeństwa Bruce Schneier na swoim blogu zwraca uwagę, że dziś wykorzystanie telefonów komórkowych do identyfikowania osób podejrzanych w sprawach kryminalnych wydaje się być oczywistością.

Jednocześnie, zdaniem Schneiera, nieskrępowane korzystanie z danych z telefonów może być niezgodne z konstytucją USA.

Specjalista przy tym zwraca uwagę, że gruntem, na którym umocowana jest tego typu inwigilacja, były działania amerykańskich organów, szczególnie zaś Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), które obejmowały stworzenie narzędzi pozwalających na szybką lokalizację użytkowników telefonów w oparciu o dane z urządzenia, np. o unikalne ID reklamowe, które jest przypisane do każdego smartfona oddzielnie.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu.Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama