Reklama

Prywatność

Aplikacje szpiegujące wciąż polecane w reklamach Google mimo zakazu

Autor. Yuan Thirdy / Unsplash

Wyszukiwarka Google wciąż pokazuje reklamy komercyjnego oprogramowania szpiegowskiego (stalkerware), pomimo wprowadzenia oficjalnego zakazu ich emisji i promocji tego typu produktów. Aplikacje, które mają pozwalać rodzicom wiedzieć, gdzie są ich dzieci, bardzo często wykorzystywane są przez sprawców przemocy domowej i stalkerów.

Reklama

Reklama oprogramowania, które wprost reklamuje się jako aplikacje pozwalające mężom szpiegować ich żony w czasie rzeczywistym to jedna z wielu podobnych, które eksperci z firmy Certo Software znaleźli w wyszukiwarce Google'a pomimo wprowadzenia przez tę spółkę zakazu promocji oprogramowania szpiegowskiego (stalkerware).

Reklama

Google, powiedz mi, jak śledzić moją żonę...

Rewelacje Certo Software potwierdziła niezależnie redakcja czasopisma „MIT Technology Review" związanego z Massachusets University of Technology. Jak wykazano, po wpisaniu w wyszukiwarkę Google fraz takich, jak „śledzenie żony" lub „stalkowanie dziewczyny", w promowanych wynikach wyszukiwania pokazują się reklamy oprogramowania, które znacznie ułatwia takie zadanie.

Reklama

Co to jest stalkerware?

Przede wszystkim – to oprogramowanie, które pozwala na monitorowanie aktywności drugiej osoby zarówno w środowisku wirtualnym, jak i poza nim, najczęściej w całkowitej tajemnicy przed nią.

Czytaj też

Instalując tego rodzaju aplikacje na telefonie swojej partnerki czy partnera, możemy śledzić w czasie rzeczywistym ich lokalizację, monitorować wykonywane i odbierane połączenia telefoniczne, czytać SMS-y i logować każde słowo wpisywane na klawiaturze smartfona. Najczęściej możemy również kontrolować to, co szpiegowana osoba ogląda w sieci, mając do dyspozycji całą historię przeglądanych przez nią witryn.

Wiele aplikacji typu stalkerware dostępnych jest za darmo, choć oczywiście istnieją również płatne, znacznie bogatsze wersje tego rodzaju oprogramowania. To, co łączy wszystkie aplikacje do szpiegowania innych osób, to fakt, że na telefonie ofiary działają praktycznie w sposób niezauważalny - w tle, podszywając się pod niewinne programy, takie jak narzędzia do utrzymania systemu operacyjnego w dobrej kondycji lub gry i kalendarze.

Stalkerware to narzędzie cyfrowej przemocy, o której szerzej pisaliśmy na łamach naszego serwisu w tym tekście . Niestety, wykorzystanie tego rodzaju programów jest coraz częstszym zjawiskiem .

Zakaz reklam nic nie pomógł

Google zakazało reklam stalkerware w swojej wyszukiwarce w sierpniu 2020 roku. Jak widać, twórcy tego oprogramowania znaleźli jednak sposób nie tylko, by obchodzić czujność użytkowników telefonów komórkowych, ale i internetowego giganta.

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama