Reklama

Strona główna

Ponad 6 milionów cyberataków na Polskę. Jest gorzej niż rok temu

FOT. THEDIGITALARTIST/ PIXABAY
FOT. THEDIGITALARTIST/ PIXABAY

Raport firmy F-Secure zwraca uwagę na rosnącą liczbę ataków cybernetycznych na Polskę w ostatnim okresie oraz wymienia państwa, z których przeprowadzono ataki. To przede wszystkim Rosja USA i Francja. Raport uwzględnia, także informacje dotyczące najczęściej atakowanych ośrodków w Polsce.

Istniejąca na rynku od 30 lat firma F-Secure świadczy usługi z zakresu bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni chroniąc zarówno prywatnych użytkowników, jak i przedsiębiorstwa przed najróżniejszymi zagrożeniami. Według raportu firmy, na przestrzeni ostatniego roku wykonano ponad 6 milionów prób ataków cybernetycznych, których celem była Polska.

Najwięcej ataków, blisko półtora miliona,  przeprowadzono z terytorium Stanów Zjednoczonych. Ciekawostką w tym przypadku może być fakt, iż w przybliżeniu jedna trzecia z nich miała miejsce w okresie Bożego Narodzenia, informuje Leszek Tasiemski, wiceprezes działu R&D firmy F-Secure.

Na drugim stopniu podium uplasowała się Francja, ponad 900 tysięcy ataków, której działania były odczuwalne w największym stopniu w sierpniu 2017 roku. Tasiemski zwraca tutaj uwagę na dość ciekawe zjawisko. 

Ponad 90% cyberataków miało miejsce w drugiej połowie sierpnia, a 12% z nich pochodziło tylko z trzech adresów IP – mogły one należeć do większych organizacji, wykorzystujących wiele tysięcy komputerów. Wskazuje to na masową infekcję, która w tym okresie dotknęła Francję. Należy pamiętać, że geografia w Internecie jest kwestią ulotną, a cyberprzestępcy często działają ponad granicami państw. Źródło to ostatni „przystanek", którego użył atakujący i nie zawsze jest ono jednoznaczne z jego fizycznym położeniem. Urządzenia z Francji mogły zostać wykorzystane przez hakerów z innego kraju do przeprowadzania dalszych ataków.

Leszek Tasiemski

 Dużą niespodzianką wydaje się trzecia pozycja Federacji Rosyjskiej w tym niechlubnym rankingu. Do niedawna kraj ten miał przypisaną łatkę najbardziej aktywnego na mapie zagrożeń cybernetycznych. Jednakże wynik nieco ponad 830 tysięcy prób zdecydowanie przewyższa czwarte w tym zestawienie Chiny, które mogą pochwalić się wynikiem rzędu 590 tysięcy.  

Dalsze pozycje zajmują kolejno: Finlandia (466 tysięcy), Singapur (413 tysiące), Ukraina (228 tysięcy), Argentyna (146 tysięcy), Niemcy (130 tysięcy) i Wielka Brytania ( 125 tysięcy).

Liczba cyberataków skierowanych w stronę Polski w pierwszej połowie 2018 roku była dwukrotnie wyższa niż w tym samym okresie poprzedniego roku.

Leszek Tasiemski

Raport uwzględnia, również informacje o najczęściej atakowanych obszarach Polski. Nie jest niespodzianką, że najczęściej ofiarami padały duże aglomeracje miejskie takie jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk czy też Poznań. Niewielką niespodzianką może być Łódź, gdyż pomimo dużej liczby mieszkańców nie była ona atakowana tak często jak chociażby Katowice, Bydgoszcz oraz Lublin. Wszystkie dane dotyczą okresu od 1 czerwca 2017 do 1 czerwca 2018.

Reklama

Komentarze

    Reklama