Polski zespół zwycięzcą hackathonu NATO

24 lutego 2020, 12:29
cyber_mil1
Fot. CYBER.MIL

Zespół ekspertów z Centrum Projektów Informatycznych (CPI) pokonał ponad 20 zespołów z kilkunastu krajów NATO w jednym z najważniejszych na świecie konkursów projektowo-programistycznych NATO TIDE Hackathon 2020.

Tegoroczna edycja została zorganizowana przez Sojusznicze Dowództwo  ds. Transformacji (ACT). Rywalizacja odbywała się w Monachium w Niemczech przez 4  dni, od 17 do 21 lutego br.

Polskę reprezentowały 2 drużyny:

  • zwycięzców wystawiło CPI, które jest jednostką podległą pod Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni;
  • drugi zespół, który zajął wysokie - 3. miejsce składał się ze studentów z Wojskowej Akademii Technicznej.

Jesteśmy zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi z wygranej. Rywalizacja była zacięta i trwała do ostatnich minut konkursu. Powoli dochodzimy do siebie, ponieważ pracowaliśmy też nocami i teraz musimy to odespać - powiedzieli tuż po odebraniu nagrody zwycięzcy z CPI.

 Rywalizacja międzynarodowych zespołów odbywała się w trzech kategoriach:

  • przewidywania kryzysów,
  • dynamicznego oznaczania strumieni audio i video,
  • ekstrakcji ustrukturyzowanych danych z dokumentów.

Zespół z CPI zwyciężył w kategorii dynamicznego oznaczania strumieni audio i video oraz okazał się najlepszy w całym  konkursie.

Uczestnicy tegorocznego TIDE Hackathon musieli się wykazać pomysłowością i niekonwencjonalnym podejściem do rozwiązywania zadań. Zespoły musiały skoncentrować się na różnych aspektach uczenia maszynowego (machine learning). Stosując narzędzia open source miały dokonać ekstrakcji oraz wizualizacji informacji, które poprawią interoperacyjność między różnymi modelami uczenia maszynowego, narzędziami, rozwiązaniami i procesami.

W nagrodę zwycięskie zespoły wezmą też udział w pracach NATO TIDE Sprint w Sztokholmie 

Konkurs Tide Hackathon organizowany jest od 2016 r. Biorą w nim udział międzynarodowe zespoły projektantów i programistów z instytucji wojskowych, środowisk akademickich i firm komercyjnych.

Tegoroczny sukces Polaków jest już kolejnym z rzędu. Zespoły znad Wisły już po raz trzeci zajmują pierwsze miejsce na podium.

Informacja prasowa

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
wermin
poniedziałek, 24 lutego 2020, 15:29

Strategia panstwa powinna zabraniac ujawniac ze sie jest lepszym tzn wychodzic przed szereg.Nie mozna pokazywac swoich moznych stron w tego typu konkursach.Przez cos takeigo nie ma sie przewagi zaskoczenia.

laboba
poniedziałek, 24 lutego 2020, 15:26

Brawo.

Meska
poniedziałek, 24 lutego 2020, 14:27

Czy z tych geniuszy gdy ukończą studia będzie miała korzyść Polska czy jak to przeważnie bywa jakiś inny kraj?

No_Meska
poniedziałek, 24 lutego 2020, 19:26

Czytaj ze zrozumieniem - oni nie są studentami, tylko żołnierzami podległymi pod Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni - więc służą dla Polski !

Tweets CyberDefence24