Polski zespół tuż za podium natowskiego Locked Shields

16 kwietnia 2021, 12:27
nato-cis-workforce_004_preview_2000px-fdbhz1
Fot. ncia.nato.int

Polski zespół zajął 4 miejsce w prestiżowych ćwiczeniach Locked Shields, organizowanych przez NATO. W wydarzeniu wzięło udział w sumie 22 drużyn. 

O pozycji zajętej przez polski zespół w ramach Locked Shields 2021 poinformował na Twitterze CERT Polska. Jak wskazano, jego specjaliści kierowali pracami aż czterech podzespołów w polskiej reprezentacji: sieciowego, bezpieczeństwa aplikacji internetowych, systemów specjalnych oraz prawnego.

Jak informowaliśmy w naszym materiale, ponad 2000 ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa i decydentów stanęło twarzą w twarz w największych na świecie ćwiczeniach z zakresu cyberobrony Locked Shields. 

W tym roku Polską drużyną dowodzili eksperci z Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. Eksperci NCBC brali udział w ćwiczeniu po raz kolejny. W ubiegłych latach zespół wielokrotnie zajmował wysokie miejsca w klasyfikacji końcowej Locked Shields - informuje NCBC. Polski "Blue Team" współtworzyli również specjaliści armii USA oraz najlepsi praktycy polskiego sektora cyberbezpieczeństwa (w tym z trzech zespołów CSIRT, wiodących instytucji finansowych, energetycznych oraz sektora prywatnego i uczelni wyższych) - podkreśliło Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.

Jestem dumny, że polską drużyną w tych największych na świecie ćwiczeniach dowodzą eksperci z Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. Kluczem do poprawy bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni i szybkiego, a zarazem efektywnego działania w tej domenie jest stałe rozwijanie umiejętności, także w zakresie wymiany informacji. Budowaniu tej kompetencji służą takie ćwiczenia. Cyberprzestrzeń jest celem nieustannych ataków, dlatego tak ważne jest bieżące podnoszenie kompetencji osób broniących polskich granic wirtualnych

gen. bryg. Karol Molenda, Dyrektor NCBC

Ćwiczenia rozgrywały się pomiędzy „zespołami czerwonymi” oraz „zespołami niebieskimi”, pełniącymi rolę krajowych zespołów szybkiego reagowania na zagrożenia w cyberprzestrzeni. Te ostatnie - zgodnie ze scenariuszem - zostały oddelegowane do pomocy fikcyjnemu państwu w radzeniu sobie z incydentem cybernetycznym na dużą skalę. Symulacja zakładała konieczność ochrony około 5000 systemów, które stały się przedmiotem ponad 4000 ataków.

Celem zespołów była obrona swoich cywilnych i wojskowych systemów informatycznych oraz infrastruktury krytycznej. Wymagało to od uczestników dostosowywania się w czasie rzeczywistym i radzenia sobie z wieloma wyrafinowanymi cyberatakami. 

Locked Shields jest cyklicznie organizowane przez Centrum Doskonalenia Obrony Cybernetycznej NATO (NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence CCDCOE) z siedzibą w Tallinie.

image

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Skolupendra
sobota, 17 kwietnia 2021, 23:12

Warto wspomniec, ze w polskim zespole byl tez zespol cyberspecjalistow z Wojsk Obrony Terytorialnej

X
piątek, 16 kwietnia 2021, 20:28

Kto zajął miejsca na podium ?, jaka punktacja dzieli poszczególne zespoły ?, jakie miejsca zajmowaliśmy w kilku ostatnich edycjach ?

W
sobota, 17 kwietnia 2021, 11:31

2014 wygraliśmy ,2015 trzecie miejsce następne lata miejsce szóste teraz czwarte wiec ciagle na wysokim równym poziomie .

Viktor
piątek, 16 kwietnia 2021, 20:09

4 te od końca

Żołnierz
piątek, 16 kwietnia 2021, 17:59

O i to popieram!

zeneq
piątek, 16 kwietnia 2021, 16:26

Szwecja miejsce 1, Finowie 2 a Czesi 3. Tak trudno było napisać kto jest lepszy?

Tweets CyberDefence24