Reklama

Armia i Służby

Polski zespół tuż za podium natowskiego Locked Shields

Fot. ncia.nato.int
Fot. ncia.nato.int

Polski zespół zajął 4 miejsce w prestiżowych ćwiczeniach Locked Shields, organizowanych przez NATO. W wydarzeniu wzięło udział w sumie 22 drużyn. 

O pozycji zajętej przez polski zespół w ramach Locked Shields 2021 poinformował na Twitterze CERT Polska. Jak wskazano, jego specjaliści kierowali pracami aż czterech podzespołów w polskiej reprezentacji: sieciowego, bezpieczeństwa aplikacji internetowych, systemów specjalnych oraz prawnego.

Jak informowaliśmy w naszym materiale, ponad 2000 ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa i decydentów stanęło twarzą w twarz w największych na świecie ćwiczeniach z zakresu cyberobrony Locked Shields. 

W tym roku Polską drużyną dowodzili eksperci z Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. Eksperci NCBC brali udział w ćwiczeniu po raz kolejny. W ubiegłych latach zespół wielokrotnie zajmował wysokie miejsca w klasyfikacji końcowej Locked Shields - informuje NCBC. Polski "Blue Team" współtworzyli również specjaliści armii USA oraz najlepsi praktycy polskiego sektora cyberbezpieczeństwa (w tym z trzech zespołów CSIRT, wiodących instytucji finansowych, energetycznych oraz sektora prywatnego i uczelni wyższych) - podkreśliło Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.

Jestem dumny, że polską drużyną w tych największych na świecie ćwiczeniach dowodzą eksperci z Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. Kluczem do poprawy bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni i szybkiego, a zarazem efektywnego działania w tej domenie jest stałe rozwijanie umiejętności, także w zakresie wymiany informacji. Budowaniu tej kompetencji służą takie ćwiczenia. Cyberprzestrzeń jest celem nieustannych ataków, dlatego tak ważne jest bieżące podnoszenie kompetencji osób broniących polskich granic wirtualnych

gen. bryg. Karol Molenda, Dyrektor NCBC

Ćwiczenia rozgrywały się pomiędzy „zespołami czerwonymi” oraz „zespołami niebieskimi”, pełniącymi rolę krajowych zespołów szybkiego reagowania na zagrożenia w cyberprzestrzeni. Te ostatnie - zgodnie ze scenariuszem - zostały oddelegowane do pomocy fikcyjnemu państwu w radzeniu sobie z incydentem cybernetycznym na dużą skalę. Symulacja zakładała konieczność ochrony około 5000 systemów, które stały się przedmiotem ponad 4000 ataków.

Celem zespołów była obrona swoich cywilnych i wojskowych systemów informatycznych oraz infrastruktury krytycznej. Wymagało to od uczestników dostosowywania się w czasie rzeczywistym i radzenia sobie z wieloma wyrafinowanymi cyberatakami. 

Locked Shields jest cyklicznie organizowane przez Centrum Doskonalenia Obrony Cybernetycznej NATO (NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence CCDCOE) z siedzibą w Tallinie.

image

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama