Polityka i prawo
Polska i kraje bałtyckie wzmacniają współpracę w obszarze cyberbezpieczeństwa
Premier Beata Szydło spotkała się we wtorek z premierami Litwy i Łotwy oraz z ambasadorem Estonii, zastępującym premiera swojego kraju. Rozmowy odbywające się w Warszawie na zaproszenie polskiej strony poświęcone były szerokiemu spektrum zagadnień, w tym m.in. projektom infrastrukturalnym, a zwłaszcza Via Baltica i Rail Baltic, energetyce, polityce zagranicznej, ale i kwestiom bezpieczeństwa, w tym cyberbezpieczeństwa.
Jak powiedziała Szydło podczas konferencji prasowej podsumowującej warszawskie rozmowy: „Polska widzi potrzebę zacieśnienia współpracy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i bezpieczeństwa cyfrowego na forum Unii Europejskiej, NATO i w wymiarze regionalnym. Liczymy na wykorzystanie doświadczeń i zasobów zlokalizowanego w Rydze Centrum Doskonalenia NATO w dziedzinie komunikacji strategicznej oraz Centrum Doskonalenia Obrony Cybernetycznej NATO w Tallinie. Ważnym wydarzeniem będzie planowany na 29 września br. unijny szczyt cyfrowy w Tallinie, w którym będziemy uczestniczyć”.
Jak powiedziała premier RP, rozmowy dotyczyły także spraw z agendy Unii Europejskiej, w tym rozwoju jednolitego rynku, a także jednolitego rynku cyfrowego, stanowiącego jeden z priorytetów estońskiej prezydencji oraz pracach dotyczących dyrektywy o delegowaniu pracowników.
Premier Łotwy Maris Kucinskis zwrócił uwagę na zagrożenia hybrydowe i cyberataki. Jak powiedział: „państwa bałtyckie są przedmiotem agresywnej propagandy rosyjskiej, fake newsów i dezinformacji. Prowadzone są cyberataki, podejmowane są również próby zmiany poglądów i postaw naszych obywateli". Z kolei premier Litwy Saulius Skvernelis wyraził wdzięczność za działania podejmowane przez Polskę, ukierunkowane na podnoszenie bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego, a sojusznikom z NATO za wdrażanie środków odstraszających w związku z rosyjskimi manewrami wojskowymi Zapad 2017.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany