Cyberbezpieczeństwo
Chroń PESEL i śpij spokojniej
Ostrzeżenia o potencjalnych próbach wyłudzenia na skradzione dane osobowe oraz merytoryczne wsparcie w przypadku wystąpienia negatywnych konsekwencji wycieku – to odpowiedź serwisu internetowego ChronPESEL.pl na rosnącą aktywność cyberprzestępców.
Dodatek węglowy, dopłata do zamówionej paczki, potrzeba aktualizacji danych w banku oraz wiele innych. Sposobów na wyłudzenie danych osobowych wciąż przybywa. Problem w tym, że nadal trafiają na podatny grunt.
- W ostatnim czasie odebrałem telefon od, jak mi się wydawało, konsultanta z mojego banku. W trakcie rozmowy, która rzekomo miała zweryfikować, czy ktoś nie próbował się włamać na moje konto, rzekomy konsultant poprosił o podanie m.in. imienia, nazwiska, numeru PESEL, serii i numeru dowodów tożsamości oraz adresu do korespondencji. Po upływie kilku dni zacząłem mieć wątpliwości co do tego, z kim rozmawiałem, dlatego sam zadzwoniłem do swojego banku, gdzie dowiedziałem się, że instytucja nie podejmowała wobec mnie żadnych działań, a ja musiałem rozmawiać z oszustem – mówi jeden z obecnych klientów serwisu ChronPESEL.pl .
Niestety podobne przypadki zdarzają się coraz częściej. Zdobyte w ten sposób informacje mogą posłużyć przestępcom do wyłudzenia różnych zobowiązań finansowych. Żeby tego uniknąć, zaraz po tym, jak zorientujemy się, że padliśmy ofiarą podobnego oszustwa, powinniśmy sprawdzić, czy ktoś nie próbował już wykorzystać naszych danych.
Jak skończyła się opisywana wcześniej historia?
- Po kontakcie z nami i pobraniu raportu okazało się, że jeden z banków oraz kilka firm pożyczkowych sprawdzało dane naszego klienta w Krajowym Rejestrze Długów. W jednej z nich miał już zaciągniętą pożyczkę. Od rozmowy telefonicznej nie minęły dwa tygodnie, a oszuści już wykorzystali jego dane osobowe do wyłudzenia pieniędzy. Gdyby nie szybka reakcja, o pożyczkach dowiedziałby się za kilka miesięcy w momencie otrzymania wezwania do zapłaty – mówi Bartłomiej Drozd, ekspert serwisu ChronPESEL.pl.
Jak działa serwis ChronPESEL.pl?
Aby korzystać z usług Chroń PESEL, wystarczy założyć konto na platformie . Wtedy nasz PESEL zaczyna być monitorowany w bazie danych Krajowego Rejestru Długów BIG S.A., z którym Chroń PESEL współpracuje. Za każdym razem, gdy ktoś będzie próbował wykorzystać nasze dane, dostaniemy SMS-a oraz wiadomość e-mail z serwisu. Dodatkowo możemy pobrać raport z ostatnich 12 miesięcy, czy ktoś wcześniej nie próbował wyłudzić naszych danych.
- Instytucje finansowe, jak banki czy firmy pożyczkowe, operatorzy telekomunikacyjni przed zawarciem umowy z nowym klientem sprawdzają w Krajowym Rejestrze Długów, czy nie jest zadłużony. Tyle, że konsument musi wyrazić na takie sprawdzenie zgodę. Jeśli więc jej nie dawaliśmy, a w ramach monitoringu zostaniemy powiadomieni, że właśnie ktoś weryfikuje naszą wiarygodność płatniczą, to jest to znak, że ktoś próbuje na nasze konto zaciągnąć jakieś zobowiązanie – wyjaśnia Bartłomiej Drozd, ekspert serwisu ChronPESEL.pl. ChronPESEL.pl – monitoring Internetu i asysta prawna
Serwis ChronPESEL.pl monitoruje także dane osobowe ujawnione w Internecie oraz założenie firmy na dane klienta (na tzw. słupa). Jeśli wystąpi taka sytuacja, użytkownik platformy niezwłocznie otrzyma powiadomienie SMS i e-mail, dzięki czemu może szybko zareagować i zmniejszyć ewentualne szkody.
ChronPESEL.pl daje dodatkowo wsparcie prawne osobom, które padły ofiarą oszusta. W zależności od wybranej opcji zarejestrowany użytkownik platformy otrzyma albo komplet dokumentów wraz z adresami instytucji, do których należy je wysłać, aby nie płacić cudzego kredytu, albo pomoc prawnika, który zajmie się tym w jego imieniu.
Artykuł sponsorowany
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany