Reklama

Polityka i prawo

Założenie profilu zaufanego będzie jeszcze prostsze

Fot. pixnio.com/CC0
Fot. pixnio.com/CC0

Od 17 czerwca, czyli najbliższego czwartku, obowiązywać zaczną istotne zmiany dotyczące profilu zaufanego - przypomina Cyfryzacja KPRM. Wprowadzone rozwiązania mają uprosić procedury i ułatwić załatwianie spraw obywatelom. Na co należy zwrócić szczególną uwagę? 

Jak wyjaśnia Cyfryzacja KPRM w oficjalnym komunikacie, obecnie w celu założenia profilu zaufanego (PZ) można pójść dwiema głównymi ścieżkami. Jedną z nich jest opcja online, w ramach której cały proces ma miejsce w internecie za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Z kolei drugą – wypełnienie odpowiedniego dokumentu zdalnie, a następnie osobiste stawienie się w punkcie potwierdzającym. 

Istnieje również trzecia opcja, która polega na założeniu tymczasowego profilu zaufanego – jest on ważny przez okres 3 miesięcy (tradycyjny przez 3 lata). Można to zrobić podczas zdalnego spotkania z urzędnikiem. „I właśnie ta ostatnia opcja już w czwartek stanie się kolejną możliwością założenia >>tradycyjnego<< – ważnego 3 lata – profilu zaufanego” – ogłasza Cyfryzacja KPRM.

Ostania z wymienionych opcji jest możliwa dzięki wejściu w życie nowelizacji ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. W związku z wdrożeniem nowych przepisów warto odnotować, że to nie wszystko, co ulegnie zmienię. A konkretnie? 

Wszystkie osoby, które mają tymczasowy profil zaufany staną się właścicielami >>tradycyjnego<< profilu zaufanego. Nic nie będą musiały robić – zrobimy to za nie. 17 czerwca ich TPZ zamieni się w PZ, czyli zamiast 3 miesięcy będzie ważny 3 lata” - czytamy w komunikacie Cyfryzacji KPRM.

Zrobimy wszystko, aby poszło jak najsprawniej. Jednak już teraz prosimy o wyrozumiałość, gdyby wystąpiły jakieś problemy.

Cyfryzacja KPRM

Cyfryzacja KPRM wyjaśnia 

W przypadku, gdy obywatel posiada tymczasowy profil zaufany powinien wiedzieć, że 17 czerwca br. zostanie on zmieniony na profil zaufany o 3-letnim terminie ważności. Co więcej, w ciągu 24 godzin od wejścia w życia nowych rozwiązań mogą wystąpić zakłócenia w dostępie do profilu zaufanego. 

W przypadku osób, które czekają na założenie tymczasowego profilu zaufanego należy mieć świadomość, że od czwartku, gdy zostaną wdrożone nowe przepisy od razu zostanie założony 3-letni profil zaufany.

Jak informuje Cyfryzacja KPRM, dzięki wprowadzonym zmianom profil zaufany będzie miał nie tylko dłuższy termin ważności od tymczasowego, ale także obywatel samodzielnie może go przedłużyć lub zmienić w nim swoje dane. 

W związku z koniecznością wdrożenia nowych rozwiązań w nocy z 16 na 17 czerwca planowana jest przerwa techniczna. Cyfryzacja KPRM wskazuje również, że w sytuacji, gdy obywatel czeka na rozpatrzenie wniosku o tymczasowy profil zaufany – nie musi nic robić. „Kiedy założymy Wam profil zaufany – wyślemy wiadomość i zaproszenie na rozmowę wideo z urzędnikiem. Podczas rozmowy potwierdzicie swój nowy profil zaufany”.

W tym miejscu warto przypomnieć, że profil zaufany (PZ) umożliwia potwierdzenie tożsamości w internecie. Tak jak załatwiając sprawę w urzędzie - by udowodnić, że my to my - musimy pokazywać dowód, tak w internecie potrzebujemy profilu zaufanego. PZ to zbiór naszych zaszyfrowanych danych. Każdy z nas może mieć tylko jeden PZ. Jest przypisany do konkretnego, niepowtarzalnego numeru PESEL” - czytamy w komunikacie. Jak dodaje Cyfryzacja KPRM, profil zaufany umożliwia szybki i bezpieczny kontakt z urzędami. Mając go możemy korzystać ze wszystkich dostępnych e-usług, czyli spraw urzędowych, które można załatwiać online.

Odnosząc się do liczb, z profilu zaufanego korzysta obecnie prawie 11,3 miliona Polaków. Tylko w tym roku założyło go już ponad 2,5 miliona osób.

Informacja prasowa Cyfryzacja KPRM

image

Komentarze