Reklama

Polityka i prawo

Zagórski: realizacja programu Cyfrowa Gmina rozpocznie się w ciągu kilku tygodni

Fot. pxhere.com/CC0
Fot. pxhere.com/CC0

Program Cyfrowa Gmina będzie jednym z pierwszych działań, jakie mają być podjęte w ramach ogłoszonego przez rząd Polskiego Ładu - podkreślił sekretarz stanu w kancelarii premiera, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Marek Zagórski podczas konferencji prasowej w Łomży.

W ramach tych projektów, które są przewidziane w Polskim Ładzie, projekty związane z cyfryzacją będą jednymi z pierwszych, dlatego w ciągu już najbliższych kilku tygodni powinniśmy rozpocząć - a najpóźniej w ciągu dwóch, trzech miesięcy - prace nad programem Cyfrowa Gmina - powiedział Zagórski. Wyjaśnił, że będą to pieniądze na różne działania takie jak np. zakup sprzętu.

To będą środki adresowane dla samorządów po to, żeby podnieść jakość wyposażenia jeśli chodzi o urządzenia cyfrowe, o komputery, oprogramowanie i jakość usług elektronicznych oferowanych mieszkańcom. Przeznaczymy na to ok. 1 mld zł. Także w ramach tego programu będziemy chcieli wesprzeć inwestycje doraźne w takich miejscach, gdzie zasięg internetu, zasięg telefonii mobilnej jest bardzo słaby. Tutaj też przeznaczymy odrębną pulę środków - mówił Zagórski na konferencji m.in. z udziałem wiceministra edukacji i nauki Dariusza Piontkowskiego, parlamentarzystów, samorządowców.

Zagórki podkreślił, że cyfryzacja jest kluczową sprawą, jeśli chodzi o rozwój. Podał, że w ramach Krajowego Planu Odbudowy na inwestycje w tę dziedzinę ma być przeznaczonych ok. 40 mld zł, bo cyfryzacja to nowoczesne państwo, nowoczesna administracja, baza rozwoju. Dzisiaj bez inwestycji w nowoczesne technologie możemy zapomnieć tak naprawdę o rozwoju nowoczesnego państwa - powiedział.

Dodał, że będą też kontynuowane inwestycje w budowę infrastruktury telekomunikacyjnej, sieci światłowodowej, cyfryzację ochrony zdrowia.

Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa przekonywał także, że Polski Ład jest szansą na to, że wszystkie inwestycje związane z cyfryzacją będą realizowane jeszcze szybciej i bardziej intensywnie. I mam nadzieje, że duża część tych środków trafi do samorządów. Cyfrowa gmina, cyfrowy samorząd, to będą jedne z pierwszych działań jakie będą podejmowane w ramach tego programu- powiedział Zagórski.

Minister podał, że 11 mln Polaków korzysta już z profilu zaufanego. W czwartek przekroczyliśmy ten próg - powiedział Zagórski.

Dodał, że Polski Ład to szansa na większy skok w rozwoju, choć - w jego ocenie - skutki gospodarcze pandemii w Polsce są mniejsze niż w innych krajach UE, co jest podstawą do tego skoku.

image

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama