Reklama

Polityka i prawo

Zagórski: polska gospodarka powinna w większym stopniu bazować na zaawansowanych technologiach

Fot. geralt/Pixabay
Fot. geralt/Pixabay

„Chcemy, by polska gospodarka w większym stopniu korzystała z rozwiązań cyfrowych, w tym najbardziej zaawansowanych, bazujących na sztucznej inteligencji” - podkreślił sekretarz stanu w KPRM Marek Zagórski, odnosząc się do strategii rozwoju sztucznej inteligencji. Minister skomentował także start systemu e-rejestracji, który umożliwi zapisywanie się na konkretne terminy szczepień przeciw COVID-19.

We wtorek o godzinie 13:30 z udziałem Marka Zagórskiego odbędzie się spotkanie prasowe online na temat przyjętej przez Radę Ministrów Polityki rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce.

To jest pierwszy tego typu dokument, który pokazuje, jak zamierzamy wdrażać i wprowadzać do polskiej gospodarki rozwiązania bazujące na sztucznej inteligencji i w ogóle do państwa polskiego - powiedział w rozmowie z Radiową Jedynką Marek Zagórski. Jak zaznaczył, konsultacje dokumentu były przeprowadzane z innymi ministerstwami, organizacjami pozarządowymi i biznesowymi.

Chcemy, żeby ten dokument był po pierwsze bardzo żywy. On się będzie zmieniał w czasie, dlatego że w przypadku nowych technologii nie możemy powiedzieć, że mamy temat zamknięty raz na zawsze. Dokument reguluje bardzo różne kwestie, skupiając się i na działaniach bardzo krótkoterminowych, konkretnych, i na tych, które są ważne w średnim terminie - tłumaczył sekretarz stanu w KPRM.

Dodał, że dokument pokazuje, jak ma by wykorzystywana sztuczna inteligencja w Polsce, wskazujemy na ramy, w których to się będzie odbywałoTo są ramy międzynarodowe, etyczne, technologiczne" - podkreślił.

Cel jest jeden - chcemy, żeby nasza gospodarka w większym stopniu korzystała z rozwiązań cyfrowych, w tym tych najbardziej zaawansowanych, a te bez wątpienia bazują na sztucznej inteligencji. Chcemy przez to osiągnąć wzrost PKB, a to jest możliwe nawet powyżej 2,5 punktu procentowego rocznie, przy takim założeniu, że mniej więcej o 40 kilka procent zwiększymy udział do 2030 roku tego typu technologii wykorzystywanej przez polskie przedsiębiorstwa i polską administrację, przez państwo polskie - powiedział.

Nowe technologie i rozwiązania wykorzystujące sztuczną inteligencję (AI) mają coraz większy wpływ na budowanie potencjału narodowych gospodarek. Polska także chce tę szansę wykorzystać. „Polityka rozwoju sztucznej inteligencji” ma pomóc w realizacji tego zamierzenia. Dokument przyjęła Rada Ministrów.

Minister mówił także o niebezpieczeństwie podszywania się cyberprzestępców pod instytucje. Przekazał, że od początku pandemii zablokowanych zostało ponad 7,8 tysięcy stron.

e-Rejestracja na szczepionkę 

Podczas swojej wypowiedzi na antenie Radiowej Jedynki Marek Zagórski odniósł się również do funkcjonowania systemu e-rejestracji na szczepienia przeciwko koronawirusowi. 

Od 15 stycznia, czyli od piątku, będzie funkcjonował system e-rejestracja. Umożliwi on zapisywanie się na konkretne terminy szczepienia. Będzie to możliwe do zrealizowania trzema kanałami - wskazał sekretarz stanu w KPRM.

Jak mówił, pierwszy sposób rejestracji to przez internetowe konto pacjenta, drugi to infolinia 989, a ostatni sposób to zapisywanie się bezpośrednio w punktach szczepień. Marek Zagórski zachęca jednak do wybrania opcji online w celu zapisania się - Zachęcamy do tego, by kanał internetowy był kanałem podstawowym”.

Sekretarz stanu prosił również o założenie internetowego konta pacjenta, ponieważ jest to ułatwienie i wygoda dla pacjentów, zwłaszcza w dobie pandemii. Aby utworzyć tego typu konto należy wejść na stronę: pacjent.gov.pl i następnie zarejestrować się pomyślnie. Warunkiem koniecznym w całym procesie jest posiadanie Profilu Zaufanego.

Zagórski ocenił, że cały system szczepień jest oparty o systemy informatyczne, bazą jest system służby zdrowia, do którego zostały stworzone specjalne aplikacje, jakie mają wspomagać proces szczepień przeciw koronawirusowi. Oprócz e-skierowań, uruchomiony jest system dystrybucji szczepionek.

Źródło:PAP

Komentarze