Reklama

Polityka i prawo

Wygrałeś nagrodę od Amazona? Nie daj się nabrać!

fot. pxhere.com
fot. pxhere.com

„Sypnęło SMSami z kolejną kampanią phishingową” – informuje CERT Orange Polska. Co tym razem? Zamiast iPhona można zostać z niepotrzebnym abonamentem.

CERT Orange Polska wykrył i zbadał kampanię phishingową, która próbuje wyłapać chętnych na darmowego iPhona. Jak wskazują eksperci Orange, to pełna luk, ale względnie dobrze wyglądająca operacja. Na czym polega nowy „przekręt”?

Na początku dostaniesz SMSa od nadawcy „Verify”, a w środku będzie link przekierowujący do witryny hxxp://n6u.me – w adresie tym widnieje również e-mail osoby, do której będzie skierowany. Cyberprzestępcy chcąc uwiarygodnić atak, wykorzystali „chat” przypominający rozmowę przez Messengera, wykorzystujący w toku „rozmowy” imię ofiary. W rzeczywistości „rozmowa” jest skryptem wyświetlającym rzekome wypowiedzi operatora.

image
Fot. informacja prasowa CERT Orange Polska

 

W kolejnym kroku atakujący poprosi o udzielenie odpowiedzi na proste 4 pytania – m.in. wskazanie imienia i nazwiska czy adresu e-mail. 

image
Fot. informacja prasowa CERT Orange Polska

 

Po odpowiedzi na te szalenie trudne pytania..., po tym jak już wygrałeś wymarzonego iPhone 11 Pro, wystarczy tylko zapłacić za przesyłkę, zaledwie „27-80” zł – więc trudno określić dokładnie, ile. A potem dostajemy już wspaniałą wiadomość, że nasza paczka czeka na wysłanie! Wystarczy zapłacić tylko opłatę manipulacyjną - 2,5 zł. A w kolejnym kroku już zaledwie 2 euro. 

image
Fot. informacja prasowa CERT Orange Polska

 

A na końcu orientujemy się, że jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami nie nowego iPhona, tylko abonamentu do jakieś bardzo niepotrzebnego nam serwisu –  za jedyne 65,85 euro.   

image
Fot. informacja prasowa CERT Orange Polska

 

Komentarze