Reklama

Polityka i prawo

Wojciech Wiewiórowski został oficjalnie mianowany Europejskim Inspektorem Ochrony Danych

fot. EDPS2011 / Wikimedia Commons
fot. EDPS2011 / Wikimedia Commons

Przedstawiciele państw członkowskich w Radzie UE mianowali w czwartek Wojciecha Wiewiórowskiego Europejskim Inspektorem Ochrony Danych (EIOD). W zeszłym tygodniu został wybrany na to stanowisko przez europosłów. Jego kadencja potrwa pięć lat.

Wiewiórowski od 2014 roku pełnił funkcję zastępcy Europejskiego Inspektora Ochrony Danych. Wcześniej, od 2010 roku sprawował w Polsce funkcję generalnego inspektora ochrony danych osobowych.

"Ochrona danych osobowych i prawo do prywatności należą do podstawowych praw gwarantowanych przez przepisy UE. Wiem, że Wojciech Wiewiórowski i jego pracownicy dołożą wszelkich starań, aby wspomóc wszystkie instytucje Unii w urzeczywistnieniu tych praw. Potrzebne są również specjalne działania związane z pojawianiem się nowych technologii" - podkreśliła w oświadczeniu minister sprawiedliwości sprawującej prezydencję Finlandii Anna-Maja Henriksson.

Europejski Inspektor Ochrony Danych jest niezależnym organem ochrony danych w UE. Jego główne zadania to zapewnianie ochrony danych osobowych w przypadku przetwarzania danych osobowych osób fizycznych przez instytucje UE i doradzanie instytucjom we wszystkich kwestiach związanych z przetwarzaniem takich danych. EIOD współpracuje również ściśle z krajowymi organami nadzoru i innymi organami kontroli w celu zwiększenia spójności w ochronie danych osobowych.

Po tym, jak 26 listopada Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) Parlamentu Europejskiego wybrała go na stanowisko, Wiewiórowski mówił PAP, że jego głównymi wyzwaniami będą kwestie związane z nowymi technologiami, jak sztuczna inteligencja czy blockchain, jak również dokończenie reformy prawa ochrony prywatności.

Źródło:PAP

Komentarze