Reklama

Polityka i prawo

Amerykanie i Brytyjczycy ramię w ramię ostrzegają przed pandemią hakerów w sieci

Fot. fernandozhiminaicela/Pixabay
Fot. fernandozhiminaicela/Pixabay

Amerykańscy i brytyjscy specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa wydali ostrzeżenie dotyczące wzrostu liczby operacji hakerskich, których motywem przewodnim jest pandemia koronawirusa. Eksperci apelują do użytkowników o rozsądek i czujność w sieci.

Specjaliści ostrzegają, że wspierani przez państwo hakerzy oraz indywidualni cyberprzestępcy wykorzystują pandemię koronawirusa do prowadzenia złośliwych kampanii – informuje agencja Reutera.

Amerykańska Cybersecurity and Infrastructure Agency (CISA) oraz brytyjskie National Cyber Security Centre (NCSC) w specjalnym komunikacie podkreśliły, że hakerzy wykorzystują lęk związany z COVID-19, aby skłonić ofiary do klikania w złośliwe linki oraz pobieranie zainfekowanych załączników.

„Państwowe grupy hakerskie i pojedynczy cyberprzestępcy atakują pojedynczych użytkowników, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz duże organizacje za pomocą oszustw i wiadomości phishingowych związanych z COVID-19” – czytamy na oficjalnej stronie CISA.

NCSC wskazuje, że w Wielkiej Brytanii wykryto więcej oszustw związanych z COVID-19 niż gdziekolwiek indziej. Pomimo że ogólny wskaźnik cyberprzestępczości nie wzrósł, to jednak coraz częściej odnotowywane są incydenty wykorzystujące pandemię koronawirusa jako podstawę złośliwych kampanii.

„NCSC i CISA współpracują z organami ścigania oraz partnerami branżowymi, aby zakłócać lub zapobiegać tym złośliwym działaniom” – czytamy w komunikacie opublikowanym przez NCSC.

Amerykańska CISA ostrzega przez złośliwymi cyberatakami, których taktyka może z czasem ewoluować. Agencja podkreśla, że wszyscy użytkownicy oraz organizacje powinny zachować czujność wobec aktywności hakerów w okresie pandemii. „Każdy powinien podjąć działania w celu ochrony” – czytamy na stronie CISA.

Odnosząc się do bieżącej sytuacji, dyrektor Microsoft Rob Lefferts zaznaczył, że w ostatnich tygodniach można zaobserwować wzrost skuteczności działania hakerów. Według specjalisty media cały czas informują o pogarszającym się kryzysie w związku z COVID-19, co jedynie mobilizuje cyberprzestępców. „To przytłaczające i hakerzy o tym wiedzą. Wiedzą, że wielu użytkowników będzie klikało w link bez głębszego zastanowienia, ponieważ ich poziom stresu i lęku jest wysoki. Hakerzy to wykorzystują” – podkreślił Rob Lefferts, cytowany przez agencję Reutera.

Reklama

Komentarze

    Reklama