Reklama

Polityka i prawo

USA unieszkodliwiły irańską operację wpływu

Fot. Departament Sprawiedliwości USA/Domena publiczna
Fot. Departament Sprawiedliwości USA/Domena publiczna

27 strony internetowe zaangażowane w irańskie operacje informacyjno-psychologiczne zajęło FBI - poinformował Departament Sprawiedliwości.

Sposób wykorzystania stron internetowych naruszał amerykańskie sankcje wymierzone w irański rząd i Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (KSRI). Cztery strony podszywały się pod serwisy informacyjne kontrolowane przez KSRI i wykorzystywane do wpływania na amerykańską politykę i opinię publiczną z naruszeniem ustawy o rejestracji zagranicznych agentów. Wcześniej FBI przejęło 92 strony internetowe, które propagowały proirańską propagandę.   

W ostatnim miesiącu Amerykanie zajęli irańską broń, paliwo oraz infrastrukturę wykorzystywaną do przeprowadzania tajnych operacji  -  powiedział John C. Demers, asystent prokuratora generalnego. Dodał, że tak długo jak przywódcy Iranu będą angażowali się w destabilizację świata poprzez sponsorowanie terroryzmu i porywanie zakładników, Stany Zjednoczone będą wprowadzały dodatkowe sankcje i podejmowały inne kroki prawne, które mają na celu przeciwdziałać irańskim działaniom. Prokurator Anderson powiedział, że przejęcie aktywów jest ważnym krokiem zatrzymania światowej kampanii dezinformacyjnej prowadzonej przez Teheran.  

Przedstawiciele FBI podkreślali, że przejęte strony były wykorzystywane do manipulowania opinią publiczną w Stanach Zjednoczonych i innych państwach. Podkreślili również rolę Google, Facebooka oraz Twittera w prowadzonej operacji. 

image

 Do kupienia w sklepie Defence24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama