Reklama

Polityka i prawo

USA: telekomy naraziły dane użytkowników. Milionowe kary za nieprawidłowości

Fot. Pikrepo/CC0
Fot. Pikrepo/CC0

Główni operatorzy telekomunikacyjni w Stanach Zjednoczonych źle zabezpieczyli dane lokalizacyjne użytkowników. Federalna Komisja Łączności (FCC) domaga się, aby firmy zapłaciły 200 mln USD grzywien za te nieprawidłowości.

Jak poinformował dziennik The Wall Street Journal, powołując się na źródła zbliżone do sprawy, nieprawidłowości zostały wykryte u firm takich jak T&T, Sprint, T-Mobile i Verizon. Orzeczenie wydane przez FCC dotyczące winy ponoszonej przez firmy nie jest ostateczne i wciąż można od niego złożyć odwołanie, a także zaskarżyć wysokość zasądzonych przez komisję kar - podaje "WSJ".

W ubiegłym miesiącu szef FCC Ajit Pai poinformował amerykański Kongres, iż jego urząd w wyniku dochodzenia stwierdził, iż "jeden bądź wielu" operatorów telekomunikacyjnych obecnych na amerykańskim rynku dopuściło się nieprawidłowości dotyczących przestrzegania federalnych przepisów o ochronie danych i ujawniało stronom trzecim informacje o lokalizacji abonentów rejestrowane w czasie rzeczywistym.

Niektóre firmy, wobec których FCC stwierdziło nieprawidłowości, nie zrezygnowały z procederu nawet po złożeniu przed Kongresem oświadczenia o zaprzestaniu współdzielenia danych z zewnętrznymi podmiotami.

FCC nie oferuje operatorom telekomunikacyjnym, którzy dopuścili się naruszenia przepisów, możliwości zawarcia ugody - informują źródła nowojorskiego dziennika. Może to przełożyć się na odwołania niektórych firm od decyzji urzędu - ocenia gazeta.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama