Reklama

Polityka i prawo

UOKiK ukarze Playa? Chodzi o e-faktury

Fot. UOKiK/materiały prasowe

Nawet do 10 proc. rocznego obrotu – tyle może wynieść kara, którą Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów będzie mógł nałożyć na spółkę P4, operatora sieci Play. Przyczyną są e-faktury.

Klienci Play, którzy podczas podpisywania umowy z tą firmą zadeklarowali otrzymywanie faktur drogą elektroniczną i terminowe ich opłacanie, mogą korzystać z miesięcznego rabatu, który wynosi 5 złotych.

Problem pojawia się wtedy, gdy abonentowi zdarzy się nie zapłacić należności w odpowiednim terminie. W takiej sytuacji operator decyduje się karać go podwójnie. Nie dość, że klient pozbawiany jest rabatu, to na dodatek nakładane są na niego odsetki za opóźnianie płatności.

Fot. UOKiK

Co postanowi UOKiK?

Według szefa UOKiK Tomasza Chróstnego, mamy tu do czynienia z naruszeniem interesu konsumentów. Dodatkowym czynnikiem działającym na niekorzyść P4 jest fakt, że klient obarczony jest dodatkowymi kosztami, przy jednoczesnym dalszym nieponoszeniu kosztów przez spółkę (koszty związane z wystawianiem papierowych faktur i ich wysyłką).

Jeśli UOKiK zdecyduje o ukaraniu spółki, może czekać ją grzywna w wysokości 10 proc. rocznego obrotu. O dalszych losach tej sprawy będziemy informować na bieżąco.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

/MG

Komentarze