Polityka i prawo
Ukraińskie służby rozbiły grupę cyberprzestępczą. Rynek kryptowalut będzie bezpieczniejszy?
Ukraińskie służby rozbiły grupę przestępców zajmujących się praniem brudnych pieniędzy, w tym środków pochodzących z cyberataków. Zgodnie z zarzutami mieli współpracować z gangami hakerów, którzy specjalizują się w kampaniach ransomware. Grupa zamieniała środki pochodzące z cyberprzestępstw w postaci kryptowalut na legalne środki płatnicze, które następnie trafiały do powszechnego obiegu.
Funkcjonariusze policji aresztowali przedstawicieli grupy cyberprzestępczej, odpowiedzialnej za nielegalne prowadzenie 20 giełd kryptowalut. W ten sposób jej członkowie „wyprali” ponad 42 miliony dolarów – czytamy na oficjalnej stronie ukraińskiej Cyberpolice.
Grupa licząca trzech członków funkcjonowała od 2018 roku. Według ukraińskich służb cyberprzestępcy reklamowali swoje usługi na podziemnych forach przestępczych, gdzie oferowali zamianę kryptowalut, pochodzących z nielegalnej działalności, na różne waluty świata, pomagając w ten sposób przestępcom w praniu pieniędzy.
„Oskarżeni zorganizowali grupę przestępczą w celu świadczenia usług w zakresie prania pieniędzy” – podkreślają ukraińskie służby. „Środki uzyskane z ataków hakerskich na międzynarodowe firmy oraz kradzieży środków z rachunków bankowych zagranicznych przedsiębiorstw i osób fizycznych” przestępcy wymieniali na legalne waluty, które następnie trafiały do obiegu.
Grupa współpracowała głównie z gangami specjalizującymi się w kampaniach ransomware, a także sama rozpowszechniała złośliwe oprogramowanie w ramach własnych operacji – donosi serwis ZDNet.
Funkcjonariusze policji przeprowadzili rewizję w mieszkaniach podejrzanych. W rezultacie skonfiskowano sprzęt komputerowy, broń, amunicję i gotówkę o wartości ponad 200 000 dolarów. „Podczas wstępnej kontroli zajętego sprzętu znaleziono cyfrowe dowody przestępczej działalności podejrzanych” – czytamy w komunikacie. Przestępcom grozi do 8 lat więzienia.