Reklama

Polityka i prawo

Ukraina: zablokowano duży atak hakerski z Rosji na rządowe zasoby

Fot. Halibutt/Wikipedia Commons/CC 2.5
Fot. Halibutt/Wikipedia Commons/CC 2.5

Specjaliści Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zablokowali duży atak na tajne rządowe zasoby - poinformowała we wtorek SBU. O atak oskarżono hakerów, kontrolowanych przez rosyjskie służby specjalne.

Jak czytamy w komunikacie SBU, poprzez działania hakerów ich "kuratorzy" mogli otrzymać dostęp do tajnych danych najwyższych organów władzy państwowej Ukrainy.

Według SBU za atakiem stało hakerskie ugrupowanie Armageddon, które, jak dodano w komunikacie, jest kontrolowane przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa Rosji.

Zaznaczono, że fachowcom "udało się zneutralizować skutki i usunąć warunki dla potencjalnego nieusankcjonowanego dostępu rosyjskich służb specjalnych do państwowych zasobów informacyjnych". Nie wyjaśniono, kiedy doszło do ataku.

To kolejny cyberatak na państwowe zasoby, o którym w ostatnim czasie informują władze Ukrainy. Pod koniec lutego Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy przekazała, że hakerzy próbowali zaatakować ukraiński państwowy system obiegu dokumentów. Cyberatak również powiązano z hakerskim ugrupowaniem z Rosji.

image

 

Źródło:PAP

Komentarze