Reklama

Polityka i prawo

UE stawia na komunikację kwantową. Technologię dostarczy konsorcjum firm

fot. Bankenverband / Flickr / CC BY-ND 2.0
fot. Bankenverband / Flickr / CC BY-ND 2.0

Komisja Europejska wybrała konsorcjum firm i instytutów badawczych do zbadania projektu europejskiej sieci komunikacji kwantowej EuroQCI (infrastruktura komunikacji kwantowej). Zwyciężyła, jak informuje firma Airbus, grupa pod jej przewodnictwem. Realizacja projektu umożliwi m.in. bardzo bezpieczną komunikację między operatorami infrastruktury krytycznej a instytucjami rządowymi w całej Unii Europejskiej.

Konsorcjum kierowane przez firmę Airbus składa się z: Leonardo, Orange, PwC France i Maghreb, Telespazio Consiglio Nazionale delle Ricerche (CNR) i Istituto Nazionale di Ricerca Metrologica (INRiM). 

EuroQCI z założenia ma zintegrować technologie i systemy kwantowe z naziemnymi światłowodowymi sieciami komunikacyjnymi, a także objąć segment kosmiczny. Ostatecznie realizacja projektu planowo umożliwi zapewnienie pełnego pokrycia w całej UE oraz zabezpieczenie europejskich systemów szyfrowania i infrastruktury krytycznej przed zagrożeniami w obszarze cyber – w tym również instytucji rządowych, kontroli ruchu lotniczego, placówek opieki zdrowotnej, banków i sieci energetyczne. 

Jak wskazuje Airbus, długoterminowy plan zakłada, że ​​EuroQCI stanie się bazą Internetu kwantowego w Europie - łącząc komputery kwantowe, symulatory i czujniki w celu dystrybucji informacji i zasobów przy użyciu najnowocześniejszych metod bezpieczeństwa.

Zgodnie z założeniami do 2024 roku zostanie uruchomiony demonstrator EuroQCI, natomiast wstępna usługa operacyjna ma zostać uruchomiona do 2027 roku.

image

 

Komentarze