Polityka i prawo
UE/ KE apeluje do 17 krajów o wdrożenie dyrektywy NIS w sprawie cyberbezpieczeństwa
Komisja Europejska zaapelowała w czwartek do 17 krajów UE, w tym Polski, o pełne wdrożenie dyrektywy NIS dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Nowe przepisy maja wzmocnić ochronę państw członkowskich Unii Europejskiej przed cyberatakami.
KE podkreśla, że dykretywa NIS (Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 6 lipca 2016 roku) to pierwszy ogólnounijny akt prawny w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.
Brak pełnego wdrożenia przepisów, jak informują unijni urzędnicy, dotyczy: Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Danii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Polski, Portugalii, Rumunii i Węgier.
Dyrektywa NIS zawiera regulacje, które mają zagwarantować, że poziom bezpieczeństwa sieci i systemów informatycznych w całej UE będzie na równie wysokim poziomie. Ma to się stać poprzez poprawę krajowych zdolności w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, lepszą współpracę na szczeblu UE oraz rozszerzenie obowiązków względem zgłaszania incydentów związanych z cyberatakami przez operatorów i dostawców usług cyfrowych.
Dyrektywa w sprawie bezpieczeństwa sieci i informacji weszła w życie w sierpniu 2016 roku, a państwa członkowskie UE miały ją wdrożyć do prawa krajowego do 9 maja 2018 roku. Dotychczas 11 krajów członkowskich powiadomiło KE o pełnym jej wdrożeniu. Pozostałe państwa członkowskie mają dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi na wezwanie do usunięcia uchybień przesłane przez KE. W przeciwnym razie KE może podjąć decyzję o kolejnych krokach w procedurze naruszeniowej.