Reklama

Polityka i prawo

Telefon Liz Truss zhakowany. Kiedy ruszy śledztwo?

Kto stoi za zhakowaniem telefonu Liz Truss?
Kto stoi za zhakowaniem telefonu Liz Truss?
Fot. Wikimedia Commons v 3.0/ gov.uk

Brytyjski rząd został wezwany do wszczęcia śledztwa w sprawie informacji wskazujących, że telefon byłej już premier Wielkiej Brytanii Liz Truss został zhakowany, gdy pełniła funkcję minister spraw zagranicznych. „The Mail” twierdzi, że za incydentem stoją rosyjscy cyberprzestępcy.

W niedzielnym wydaniu „The Mail” poinformowano, że prywatne wiadomości między Liz Truss a zagranicznymi urzędnikami – w tym dotyczące m.in. wojny w Ukrainie – wpadły w „niepowołane ręce”.

Gazeta podała, że wiadomość ta pojawiła się już wcześniej – w czasie letniej kampanii wyborczej, która była organizowana, by zastąpić ówczesnego premiera Borisa Johnsona. Została jednak utajniona. Wyciek miał dotyczyć m.in. prywatnych wiadomości wymienianych z Kwasi Kwartengiem, bliskim współpracownikiem Truss.

Czytaj też

Za atakiem stoją rosyjscy hakerzy?

Obecnie nie wiadomo, w jaki sposób doszło do włamania, jednak zapewniono, że sprawa traktowana jest bardzo poważnie. „The Mail” twierdzi, że za włamanie mają być rzekomo odpowiedzialni agenci podejrzewani o pracę w Rosji, jednak inne źródła tego nie potwierdziły.

Zbadane powinny zostać nie tylko kwestie dotyczące bezpieczeństwa, przyczyn i sposoby włamania, ale i okoliczności i czas ujawnienia tych informacji – wskazuje BBC .

Jednocześnie rząd zapewnił, że „posiada solidną ochronę przed cyberzagrożeniami”, a rzecznik dodał, iż „nie komentują ustaleń dotyczących bezpieczeństwa pojedynczych osób”.

Zapewniono, że poza ochroną systemów, odbywają się także regularne spotkania dla ministrów, dotyczące ochrony ich danych osobowych, cyberhigieny i łagodzenia skutków ewentualnych cyberzagrożeń.

Czytaj też

/NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze