Polityka i prawo
Technologia rozpoznania twarzy jednak legalna w UE
Unia Europejska rezygnuje z zakazu wykorzystywania technologii rozpoznawania twarzy w miejscach publicznych. Wcześniej Komisja Europejska rozważała wprowadzenie takiego ograniczenia na pięć lat – informuje w czwartek agencja Reutera.
Jak udało się dowiedzieć Reuterowi, Komisja chce jednak umożliwić instalowanie w miejscach publicznych technologii rozpoznawania twarzy. Tego typu oprogramowanie pozwala na porównywanie twarzy osób zarejestrowanych na kamerach monitoringu miejskiego np. z bazą danych poszukiwanych przez policję.
Tymczasem, jeszcze niedawno KE rozważała wprowadzenie pięcioletniego zakazu wykorzystywania tego systemu; ten czas miałby posłużyć opracowaniu strategii, która pozwoliłaby na zredukowanie nadużyć związanych z wykorzystywaniem technologii.
Krytycy alarmują, że technologia może naruszać prawa człowieka, w tym do prywatności. Przypominają, że chociaż oprogramowanie bywa pomocne organom ścigania, to równie chętnie wykorzystywane jest przez autorytarne reżimy jako narzędzie inwigilacji.
Nowa propozycja KE jest częścią większego pakietu przepisów, dotyczących sztucznej inteligencji. Zostanie on oficjalnie przedstawiony 19 lutego br. i będzie również zawierał wytyczne dotyczące wykorzystania AI w tak wrażliwych sektorach jak opieka zdrowotna czy transport. Wcześniej w tym miesiącu wprowadzenie automatycznego systemu rozpoznawania twarzy w miejscach publicznych zapowiedział Londyn.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany