Reklama

Polityka i prawo

System operacyjny Facebooka? Pomysł na zmniejszenie zależności od mobilnych rozwiązań rywali

fot. pxfuel
fot. pxfuel

Facebook od lat stara się zmniejszyć swoją zależność od firm Apple i Google, jednym ze sposobów na osiągnięcie sukcesu w tej materii ma być własny system operacyjny. Powstanie on na potrzeby przyszłych urządzeń firmy, m.in. gogli rozszerzonej rzeczywistości - podała agencja Bloomberga.

O systemie poinformował wcześniej portal The Information.

Koncern już wcześniej zapowiadał plan budowy nowych gogli AR z autorskim oprogramowaniem, ale przedsiębiorstwo jest najprawdopodobniej lata od wydania na rynek produktu tego typu - ocenił Bloomberg.

Agencja dodała, że Facebook od lat stara się zmniejszyć swoją zależność od firm Apple i Google. W przeszłości koncern podejmował m.in. próby stworzenia własnego smartfona, oraz opracował warstwę oprogramowania działającego na urządzeniach HTC. Oba projekty zakończyły się niepowodzeniem.

Facebook opracował też plan awaryjny - Project Oxygen - który miałby zostać wykonany, gdyby aplikacja firmy została z jakichkolwiek powodów zablokowana na platformie dystrybucyjnej Google Play Store. Firma w takim przypadku miałaby dostarczać program z alternatywnych źródeł.

Niektórzy liderzy spółek technologicznych, m.in. szef Facebooka Mark Zuckerberg, sądzą, że gogle AR zastąpią kiedyś telefony komórkowe i będą podstawową metodą łączenia się użytkowników z internetem. W przypadku takiego rozwoju rynku Facebook chciałby mieć większą kontrolę nad oprogramowaniem tego typu sprzętów - ocenił Bloomberg. 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama