Reklama

Polityka i prawo

Spotkanie Biden-Xi. Technologiczni liderzy wśród gości uroczystej kolacji

Co ustalono w czasie szczytu Biden - Xi?
Co ustalono w czasie szczytu Biden - Xi?
Fot. The White House / X - oficjalne konto

Tim Cook i Elon Musk mieli znaleźć się wśród gości, którzy zostali zaproszeni na uroczystą kolację po spotkaniu prezydentów Joe Bidena i Xi Jinpinga. Ma to związek ze szczytem, w czasie którego poruszono kilka istotnych kwestii dotyczących relacji amerykańsko-chińskich, także w aspekcie nowych technologii.

Jak wynika z informacji CNBC, dyrektor generalny Apple Tim Cook miał siedzieć obok Wanga Wentao, chińskiego ministra handlu w czasie uroczystej kolacji, która była zwieńczeniem rozmów szczytu Biden – Xi.

Gospodarzami wieczornego spotkania miała być Rada Biznesu USA-Chiny i Narodowy Komitet ds. stosunków USA-Chiny. Była to także okazja dla dyrektorów generalnych amerykańskich firm, by zamienić słowo z chińskimi ministrami.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele takich korporacji jak: Boeing (dyrektor generalny Marc Benioff); Visa, Salesforce, Mastercard, FedEx, ale i szef platformy X, SpaceX oraz Tesli Elon Musk (był obecny na przyjęciu dla VIP-ów, miał nie zostać później na kolacji).

Czytaj też

Podsumowanie szczytu Xi – Biden

Spotkanie prezydenta USA Joe Bidena i Chin – Xi Jinpinga to niewątpliwie przełom w oziębłych relacjach obu państw w ostatnim czasie. Nie tylko w kwestiach geopolitycznych, ale i technologicznych kraje te ostro walczyły o miano „zwycięzcy wyścigu”, a nie partnerów.

Czy chińska wizyta cokolwiek zmienia? „Jeśli postrzegać drugą stronę jako głównego konkurenta, najpoważniejsze wyzwanie geopolityczne i rosnące zagrożenie, doprowadzi to jedynie do błędnego kształtowania polityki, błędnych działań i niepożądanych rezultatów” – miał powiedzieć Xi, cytowany przez serwis CNBC.

Czytaj też

Chińska „Dyplomacja pand”

Chiński przywódca miał zaznaczyć, że Państwo Środka chce partnerstwa i relacji w ramach których „wygrają obie strony”. Symbolem tych ustaleń ma być po raz kolejny wysłanie pand do zoo w San Diego po tym, jak ostatnio Amerykanie żegnali misie w Waszyngtonie, które po wielu latach „wymiany” wróciły do Chin.

Pandy są bowiem symbolem chińskiej dyplomacji i de facto budowania dobrych stosunków z innymi krajami. Ich wypożyczenie ma świadczyć o poprawnych relacjach geopolitycznych, a pożegnanie – o ich pogorszeniu.

Biden o szczycie z Xi miał z kolei powiedzieć, że to „jedna z najbardziej konstruktywnych i produktywnych dyskusji, jakie odbyli”.

Prezydent USA Joe Biden i przywódca Chin Xi Jinping spotkali się w kuluarach 30. szczytu Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w San Francisco. Pierwsze od roku spotkanie twarzą w twarz ma miejsce w okresie napiętych stosunków na linii Waszyngton-Pekin, do których pogorszenia doszło jeszcze za czasów prezydentury Donalda Trumpa - zwrócił uwagę serwis Defence24.pl.

Więcej na temat szczytu przeczytacie w tym materiale.

/NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:*[email protected].*

Komentarze