Polityka i prawo
Po spotkaniu Biden-Xi. Jednym z tematów sztuczna inteligencja
Prezydent USA Joe Biden spotkał się z przywódcą Chin - Xi Jinpingiem. Jednym z tematów rozmów, obok przywrócenia komunikacji wojskowej na wysokim poziomie i wspólnych działań na rzecz walki z przemysłem narkotykowym, była sztuczna inteligencja.
W środę doszło do długo wyczekiwanego spotkania prezydenta Joe Bidena z przywódcą Chin - Xi Jinpingiem. Tematem rozmów było m.in. wznowienie komunikacji wojskowej na wysokim poziomie, przeciwdziałanie nadmiernemu eksportowi chemikaliów do produkcji fentanylu (który to narkotyk jest ogromnym problemem w USA, a Chiny są jego głównym źródłem pochodzenia). W dyskusji polityków pojawiły się również kwestie związane ze sztuczną inteligencją.
Podczas konferencji prasowej po spotkaniu obu głów państw, Joe Biden zapowiedział, że eksperci chińscy i amerykańscy wspólnie pochylą się nad kwestiami ryzyka i bezpieczeństwa sztucznej inteligencji. Prezydent USA podkreślił, że AI jest tematem niemal wszystkich rozmów, które prowadzi ze światowymi liderami, a kwestie ustalenia, gdzie leżą granice bezpieczeństwa i dopuszczalnych praktyk, są kluczowe.
Są zapowiedzi, ale brakuje szczegółów
Na spotkaniu dyskutowano m.in. o zastosowaniach militarnych sztucznej inteligencji. W szczególności chodzi tu o algorytmy obecne w systemach kontrolnych broni nuklearnej, które jednak nie zostały wprost wyszczególnione w relacji z rozmowy obu prezydentów, którą opublikował Biały Dom.
Kwestia oddzielenia systemów kontrolnych broni jądrowej od sztucznej inteligencji i regulacje zabraniające zastosowania tej technologii do sterowania nimi mają być przedmiotem umowy amerykańsko-chińskiej, której szczegółów jednak nie znamy, jednak przez ekspertów postrzegana jest jako bardzo potrzebna.
Chiny chcą partycypować w standardach
Cytowana przez serwis Breaking Defense ekspertka think-tanku German Marshall Fund Bonnie Glaser powiedziała, że „Chiny zasygnalizowały, iż chcą dołączyć do dyskusji na temat stanowienia reguł i norm dla sztucznej inteligencji i jest to coś, z czego powinniśmy się cieszyć”. Analityczka wskazała, że głównym celem Białego Domu jest zaangażowanie Chin w rozmowy na temat wspomnianego już zastosowania AI w kontekście broni jądrowej.
To istotna kwestia również w relacji do systemów broni autonomicznej, które są rosnącym problemem z punktu widzenia etyki oraz zmieniającej się rzeczywistości coraz bardziej ucyfrowionego pola walki.
Wojskowa komunikacja
Dziennik „Financial Times” pisze, że podczas spotkania uzgodniono także wznowienie komunikacji militarnej pomiędzy oboma krajami na wysokim poziomie. Ma to posłużyć stabilizacji wzajemnych relacji i uspokoić sytuację wokół rosnącego od kilku lat napięcia w kontekście możliwego konfliktu wokół Tajwanu.
Kanały komunikacji zostały zamknięte przez Chiny po kontrowersyjnej wizycie Nancy Pelosi na Tajwanie, do której doszło w sierpniu 2022 r. Chiny odebrały ją wówczas w sposób zdecydowanie polityczny. Po zakończeniu rozmów w ramach drugiego spotkania z chińskim liderem, Joe Biden w rozmowie z dziennikarzami przyznał, że podtrzymuje opinię na temat Xi, nazywając go „dyktatorem”.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:*[email protected].*