Reklama

Polityka i prawo

Sposób na "amerykańskiego żołnierza". Kobieta straciła 170 tys. zł

fot. miliman / pickupimage.com
fot. miliman / pickupimage.com

Nieznany sprawca, podając się za amerykańskiego żołnierza, wyłudził od jednej z mieszkanek powiatu legnickiego ponad 170 tys. zł. Policja przestrzega przed przekazywaniem pieniędzy na konta poznanych w internecie osób.

Ofiarą oszustwa na "amerykańskiego żołnierza" padła 48-letnia mieszkanka powiatu legnickiego. Kobieta korespondowała przez jakiś czas z mężczyzną, który podawał się za amerykańskiego żołnierza przebywającego na misji w Afganistanie.

">>Amerykański żołnierz<< przesłał kobiecie swoje zdjęcia, opowiadał o tym, że jest wdowcem i ma syna, który mieszka w Teksasie. Interesował się też życiem osobistym 48-latki. Wzbudził przy tym duże zaufanie u kobiety" - relacjonował podkom. Wojciech Jabłoński z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji.

Oszust poinformował 48-latkę, że w ramach służby jedzie do Syrii, gdzie – jak mówił – nie będzie miał dostępu do swojego konta. "Kobieta napisała mu, że nie ma pieniędzy; wówczas mężczyzna naciskał, brał ją na litość, że jeśli nie przeleje mu żadnych środków to on tam zostanie na zawsze, a jego syn nie będzie miał ojca" - przekazał podkom. Jabłoński.

"Żołnierze" zapewniał przy tym kobietę, że ma dużo pieniędzy na swoim koncie i odda jej, gdy wróci z Syrii. 48-latka w ciągu kilkunastu tygodniu przelała na konto oszusta ponad 170 tys. zł.

Przed kilkoma dniami kobieta wykonała jeszcze przelew na kwotę 81 tys zł. "Wówczas otrzymała wiadomość od rzekomego banku mężczyzny, że chce jej przelać wszystkie środki ze swojego konta w kwocie 5 milionów 311 tysięcy dolarów, ale musi wpłacić kolejne pieniądze w walucie amerykańskiej, gdyż trzeba odblokować zablokowaną transakcję przez FBI" - dodał policjant. Po tym zdarzeniu kobieta poinformował policję. Funkcjonariusze wraz z pracownikami banku zablokowali przelew na 81 tys. zł.

Łączne straty jakie poniosła 48-latka opiewają na kwotę 173 tys. zł. Policja poszukuje oszusta; grozi mu do ośmiu lat więzienia.

Jednocześnie policjanci przestrzegają przed przekazywaniem pieniędzy na konta poznanych w internecie osób. "Pamiętaj, że oszuści często bazują na naszych uczuciach, wyznają miłość, opowiadają o swoim życiu i wykazują duże zainteresowanie nowo poznaną osobą. Nasze podejrzenia powinny w szczególności wzbudzić osoby, które oczekują od nas przekazania pieniędzy lub kosztownych przedmiotów" - apeluje policja.

image

 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama