Polityka i prawo
Słowacja: nękanie w internecie uznane za przestępstwo
Parlament Słowacji uchwalił zmiany w kodeksie karnym, na mocy których nękanie w sieci zostało uznane za przestępstwo. Sprawcom tego czynu będzie grozić do kilku lat pozbawienia wolności.
Działania uznane za przestępstwo niebezpiecznego nękania elektronicznego będzie obejmowało przypadki długotrwałego szykanowania lub zastraszania, jak również zamieszczanie w sieci zdjęć, filmów lub nagrań dźwiękowych o charakterze osobistym, nawet jeśli zostały one uzyskane za zgodą osoby zainteresowanej, ale których publikacja może oznaczać szkodę dla niej.
Po podpisaniu ustawy przez prezydent Zuzanę Czaputovą, od lipca przestępstwem stanie się również dokonywanie nieuprawnionych transakcji online w imieniu osób trzecich. Za takie działania groziło dotąd maksymalnie trzy lata pozbawienia wolności. Teraz kary mają być surowsze.
W przegłosowanym projekcie ustawy przewidziano zaostrzone kary w przypadkach, gdy ofiarami działań w internecie są dzieci lub jeśli sprawca został już skazany za przemoc w sieci.
Nowelizacja kodeksu karnego została przyjęta głosami nie tylko posłów rządzącej na Słowacji koalicji, ale także poparła ją część posłów opozycji.