Reklama

Polityka i prawo

Fot. EU2017EE Estonian Presidency/Flickr/CC 2.0

SIGNAL wzmocni bezpieczeństwo pracowników KE?

Komisja Europejska zaleciła swoim pracownikom komunikowanie się za pośrednictwem komunikatora Signal. Szyfrowana aplikacja uważana jest przez specjalistów od cyberbezpieczeństwa za najbezpieczniejszą na rynku - informuje Politico.

Unijni urzędnicy już od dawna zobowiązani są do korzystania z szyfrowanej poczty przy przesyłaniu wrażliwych informacji (informacje niejawne przesyłane są specjalnymi zabezpieczonymi kanałami).

Teraz pracownicy Komisji Europejskiej otrzymali zalecenie od kierownictwa, żeby przy komunikacji ze współpracownikami oraz osobami spoza instytucji korzystać z komunikatora Signal. Zalecenie opublikowane zostało w lutym na wewnętrznym serwisie instytucji. Urzędnicy zostali poinformowani, że "Signal został wybrany jako aplikacja polecana do natychmiastowej komunikacji".

Jak donosi Politico, to kolejny krok Komisji w celu poprawienia jej polityki bezpieczeństwa, zwłaszcza po kilku przypadkach wycieku danych, z jakimi instytucja musiała się zmagać w przeszłości. W czerwcu ubiegłego roku wyszło na jaw, że jeszcze w 2017 r. ofiarą cyberataku padły dwa komputery, należące do delegacji UE w Moskwie. Hakerzy próbowali wtedy wykraść z nich informacje dyplomatyczne. Z kolei w grudniu 2018 r. firma badawcza Area 1 Security odkryła, że wyciekły tysiące danych dyplomatycznych z unijnego systemu komunikacji COREU.

Signal przypomina należący do Facebooka komunikator WhatsApp czy wykorzystywany przez Apple iMessage. Do treści wiadomości wysyłanych za pośrednictwem Signal mają dostęp jedynie rozmówcy, a nie osoby trzecie. Również specjaliści od cyberbezpieczeństwa polecają Signal jako bezpieczniejszy od innych komunikatorów na rynku. Aplikacja został stworzona w 2013 r. przez aktywistów od spraw cyberbezpieczeństwa ze wsparciem twórcy WhatsApp Briana Actona (Acton nie pracuje już dla Facebooka, opuścił firmę w 2017 r. w wyniku konfliktu z kierownictwem).

Zalecanie Signal to część strategii KE. Jeszcze w tym roku UE ma zaprezentować całościowy projekt dotyczący cyberbezpieczeństwa. Komisja chce m.in. powołać osobny wydział ds. bezpieczeństwa w sieci, którego celem ma być wspieranie państw członkowskich i organizacji w przypadku cyberataków.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama