Polityka i prawo

Seria cyberataków za zabójstwo Soleimaniego. Amerykanie zidentyfikowali hakerów

Fot. Maryam Kamyab, Mohammad Mohsenifar/Wikimedia Commons/CC 4.0
Fot. Maryam Kamyab, Mohammad Mohsenifar/Wikimedia Commons/CC 4.0

Hakerzy, którzy przeprowadzili cyberataki w odwecie za zabicie irańskiego dowódcy Qasema Soleimaniego zostali oskarżeni przez amerykański wymiar sprawiedliwości o realizację operacji wymierzonej w infrastrukturę internetową USA. Mężczyźni naruszyli witryny hostowane w Stanach Zjednoczonych, zamieszczając na nich wizerunek Soleimaniego z dopiskiem: „Precz z Ameryką”.

Hakerzy zostali oskarżeni o przeprowadzenie cyberataków wymierzonych w amerykańskie strony internetowe w ramach odwetu za zabójstwo Qasema Soleimaniego, dowódcy Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, przez siły zbrojne USA.

Zgodnie z aktem oskarżenia 19-letni Irańczyk Behzad Mohammadzadeh oraz 25-letni Marwan Abusrour pochodzący z Autonomii Palestyńskiej dopuścili się spisku w celu „umyślnego uszkodzenia chronionego komputera” – czytamy w komunikacie z 15 września br., opublikowanym przez Departamentu Sprawiedliwości USA. Mężczyźni są poszukiwani przez FBI.

„Hakerzy prześladowali niewinne osoby w ramach kampanii mającej na celu odwet za akcję wojskową, w której zginął Soleimani, człowiek stojący za niezliczonymi aktami terroru wobec Amerykanów i innych osób” – podkreślił zastępca prokuratora generalnego ds. bezpieczeństwa narodowego John C. Demers. Jak dodał, teraz oskarżeni próbują „uciec przed sprawiedliwością”.

Zdaniem prokuratora Stanów Zjednoczonych Andrew E. Lellinga cyberprzestępcy są zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego. „Współpracując z naszymi partnerami na całym świecie, będziemy agresywnie ścigać i zatrzymywać tych, którzy używają internetu do atakowania amerykańskich interesów” – zaznaczył przedstawiciel wymiaru sprawiedliwości.

Joseph R. Bonavolonta, agent specjalny FBI, wskazał konkretne działania, za jakie odpowiedzialni są oskarżeni mężczyźni – „Hakerzy są oskarżani o zorganizowanie cyberataku, który zniszczył dziesiątki stron internetowych w całym kraju, jako sposób odwetu na Stanach Zjednoczonych za zabicie przywódcy zagranicznej organizacji terrorystycznej”. Dodał, że akt oskarżenia powinien być mocnym przesłaniem dla innych, że amerykańskie służby będą ścigać każdego, kto dopuszcza się wrogich operacji w cyberprzestrzeni przeciwko „niewinnym Amerykanom w celu wywołania chaosu, strachu i szkód ekonomicznych”.

Zgodnie z aktem oskarżenia Behzad Mohammadzadeh zniszczył ponad 1100 stron internetowych na całym świecie od 2018 roku. Z kolei Marwan Abusrour to spamer, handlarz skradzionymi kartami kredytowymi, a także haker, który dopuścił się naruszenia co najmniej 337 witryn od czerwca 2016 roku.

Oskarżeni rozpoczęli współpracę około 26 grudnia 2019 roku, kiedy to 25-latek zapewnił młodszemu hakerowi dostęp do naruszonych wcześniej stron internetowych. Następnie w styczniu 2020 roku Departament Obrony USA wydał oświadczenie, że siły zbrojne „podjęły zdecydowane działania obronne w celu ochrony personelu USA za granicą, zabijając Qasema Soleimaniego, dowódcę Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, uznawanej za zagraniczną organizację terrorystyczną”. Departament wyjaśnił, że operacja miała powstrzymać przyszłe ataki ze strony Teheranu. Sprawa śmierci irańskiego dowódcy natychmiast została nagłośniona.

W następstwie działań ze strony Stanów Zjednoczonych Behzad Mohammadzadeh przeprowadził cyberatak na około 51 witryn internetowych hostowanych w USA i naruszył je, zastępując ich zawartość zdjęciami zmarłego generała Soleimaniego na tle irańskiej flagi wraz z wiadomością w języku angielskim: „Precz z Ameryką”. Nie później niż 7 stycznia 2020 roku Marwan Abusrour zapewnił 19-latkowi dostęp do co najmniej siedmiu stron internetowych, które zostały naruszone w podobny sposób.

Komentarze

    Czytaj także