Reklama

Polityka i prawo

FBI złapało Rosjanina oskarżonego o spisek

Fot. U.S. Immigration and Customs Enforcement/Flickr
Fot. U.S. Immigration and Customs Enforcement/Flickr

Amerykańskie służby aresztowały Rosjanina, który został oskarżony o próbę przeprowadzenia złośliwej kampanii hakerskiej w celu pozyskania środków finansowych z okupu. Mężczyzna miał zaoferować milion dolarów jednemu z pracowników firmy i w ten sposób przekupić go, aby pomógł mu w zainfekowaniu wewnętrznych systemów przedsiębiorstwa.

Rosjanin został aresztowany w związku z próbą przekupienia pracownika amerykańskiej firmy, aby ten pomógł w zainfekowaniu wewnętrznych sieci i systemów komputerowych przedsiębiorstwa – czytamy w komunikacie Departamentu Sprawiedliwości USA (DoJ).

„Egor Igorewicz Kriuczkow, 27-letni obywatel Rosji, został oskarżony o spisek mający na celu świadome uszkodzenie chronionego komputera” – wskazuje DoJ. Mężczyzna został aresztowany 22 sierpnia 2020 roku w Los Angeles.

Zgodnie z treścią oskarżenia Rosjanin wraz ze wspólnikami nakłaniał pracownika jednej z amerykańskich firm, aby ten pomógł im we wprowadzeniu złośliwego oprogramowania do sieci. Wirus miał zapewnić oskarżonemu dostęp do wewnętrznych systemów w celu kradzieży danych. Następnie przestępcy mieli zażądać okupu pod groźbą opublikowania pozyskanych informacji.

Egor Igorewicz Kriuczkow przybył do Stanów Zjednoczonych na podstawie rosyjskiego paszportu i wizy turystycznej. „Wielokrotnie kontaktował się i spotykał z pracownikiem, aby omówić spisek” – czytamy w komunikacie departamentu. – „Kriuczkow obiecał zapłacić pracownikowi milion dolarów po wprowadzeniu szkodliwego oprogramowania”. Po wykryciu incydentu przestępca próbował uciec z kraju.

Reklama

Komentarze

    Reklama