Polityka i prawo

Rząd Wielkiej Brytanii wspiera rozwój nowych narzędzi szpiegowskich

Fot. Alex France/Flickr/CC 2.0
Fot. Alex France/Flickr/CC 2.0

Firmy technologiczne w Wielkiej Brytanii otrzymają pomoc finansową ze strony funduszu inwestycyjnego wspieranego przez państwowe służby wywiadowcze. Wsparcie dotyczy prac nad nowymi narzędziami szpiegowskimi.

Należący do brytyjskiego rządu British Business Bank podjął w tym tygodniu decyzję o promocji programu znanego jako National Security Strategic Investment Fund (NSSIF) wśród prywatnych inwestorów i właścicieli funduszy inwestycyjnych. NSSIF to program funduszy typu venture capital, który obejmuje pulę 85 mln funtów. Został on uwzględniony przez ministra finansów Philipa Hammonda w ubiegłorocznym planie budżetowym, a jego celem jest wsparcie krajowego sektora technologii bezpieczeństwa.

Według dziennika, to pierwszy raz, kiedy brytyjskie służby wywiadowcze zainteresowały się inwestycjami w sektorze prywatnym. "FT" podkreślił, że technologie wykorzystywane przez służby w ciągu dziesięcioleci opracowywane były przez same agencje, jednakże w ostatnim czasie przewagę w tej dziedzinie osiągnął sektor prywatny.

"Obecnie sektor prywatny stanowi główne źródło innowacji technicznych" - ocenił analityk w brytyjskim Międzynarodowym Instytucie Studiów Strategicznych Nigel Inkster, który w przeszłości zajmował stanowisko dyrektora operacyjnego w agencji wywiadowczej MI6.

Zdaniem pragnącego zachować anonimowość jednego z przedstawicieli brytyjskich służb bezpieczeństwa działanie Londynu należy odczytywać jako "wejście w układ z tym, co jest dostępne i udzielanie mu wsparcia".

Z dokumentów opublikowanych w lipcu przez należący do państwa British Business Bank wynika, że program wsparcia finansowego został zaprojektowany tak, by "połączyć najlepsze doświadczenie z sektorów publicznego i prywatnego w celu wsparcia wzrostu brytyjskich firm o dużym potencjale i jednoczesnego wkładu w misję zapewnienia bezpieczeństwa narodowego". "FT" zaznaczył, że narzędzia, które mają powstać w ramach programu mogą mieć w przyszłości również zastosowania komercyjne.

Brytyjski rząd stworzył jedenaście kategorii technologicznych dla firm, które będą ubiegać się o wsparcie funduszu. Wszystkie są bardzo istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa narodowego Wielkiej Brytanii - podkreślił dziennik. Są to technologie wykorzystywane przez agencje takie jak służba kontrwywiadu MI5, Centrala Łączności Rządowej (GCHQ) zajmującą się wywiadem elektromagnetycznym, czy Narodowa Agencja ds. Przestępczości.

Do projektów, które mogą ubiegać się o wsparcie w ramach funduszu należą m.in. te oferujące rozwiązania z zakresu analityki danych i sztucznej inteligencji, a także nowe narzędzia obliczeniowe wyposażone w funkcje zarządzania informacjami na temat jednostek bądź grup. Wszystkie firmy ubiegające się o wsparcie, podobnie jak ich kierownictwo, w podczas analizy zgłoszeń będą poddawane ścisłemu procesowi weryfikacji pod kątem bezpieczeństwa.

"FT" podkreślił, że współpraca tego rodzaju pomiędzy służbami a sektorem prywatnym była do tej pory bardziej powszechna w Stanach Zjednoczonych, gdzie CIA już w latach 90-tych ubiegłego wieku założyła firmę kapitałową InQtel wspierającą start-upy technologiczne. 

AK/PAP

Komentarze

    Czytaj także