Polityka i prawo
Rosyjskie strony rządowe narzędziem hakerów
Nielegalne pozyskiwanie kryptowalut staje się coraz bardziej dochodowe i tym samym rośnie jego popularność, a hakerzy zaskakują nowymi pomysłami. Tym razem wykorzystali rządowe strony obsługiwane przez Kreml.
Według zastępcy szefa Narodowego Centrum Koordynacji ds. Incydentów Komputerowych FSB, Nikolaia Muraszowa, od ubiegłego roku oprogramowanie ransomware traci na popularności wśród hakerów. Zyskują z kolei metody służące do kradzieży lub wydobywania kryptowalut – przytacza wypowiedź specjalisty serwis E-Hacking News.
Ekspert podkreśla, że oprogramowanie służące do nielegalnego pozyskiwania kryptowalut może być nawet niezauważone przez użytkowników. Tłumaczy, iż przejęcie zdolności dużych organizacji w celu wydobywania bitcoinów grozi obniżeniem wydajności i może zakłócić ich działalność.
Nikolai Muraszow dodał, że hakerzy atakują nie tylko duże firmy, ale również zwykłych użytkowników. W związku z niepokojącym trendem Mozilla wprowadziła do swojego produktu Firefox ochronę przed cryptojackingiem.
Jak informuje E-Hacking News, zanotowano ogólny wzrost liczby instalacji na komputerach zwykłych użytkowników oprogramowania, wykorzystywanego przez hakerów do kradzieży kryptowalut. Tylko w 2019 roku zarejestrowano ponad 50 tysięcy tego typu przypadków.
„Zakres działalności hakerów rozszerzył się w ciągu ostatniego roku. Cyberprzestepcy zaczęli używać nowego oprogramowania, które jest trudne do śledzenia ze względu na specjalną strukturę kodu. Niektóre aplikacje są opracowane specjalnie dla serwerów rządowych” – wyjaśnia Nikolai Muraszow. – „Programy wykorzystują moc obliczeniową dla wydobycia (przyp. red. kryptowalut), ale administratorzy mogą to zauważyć tylko podczas szczegółowego audytu”.
W ubiegłym roku hakerzy wydobywali bitcoiny za pomocą komputerów znajdujących się w rosyjskim centrum nuklearnym w Sarowie. Cyberprzestępcami okazali się być pracownicy organizacji, którzy prowadzili nielegalny „biznes” od kliku lat – informuje serwis E-Hacking News.
Branża kryptowalut jest jedną z tych, która prężnie się rozwija dzięki postępowi technologicznemu i innowacjom. Ze względu na swój szczególny charakter oraz dochodowość staje się również atrakcyjnym celem dla cyberprzestępców, pragnących się szybko wzbogacić. Czy rosyjskie instytucje oraz podmioty prywatne są przygotowane na zagrożenie?